Studenci UJ mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym
osiągnięcie

Studenci UJ mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym

28.11.2022
Drużyna studentów informatyki analitycznej z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ w składzie: Antoni Długosz, Grzegorz Gawryał oraz Jacek Salata zwyciężyła w Mistrzostwach Centralnej Europy w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się w dniach 26-27 listopada w Ljubljanie (Słowenia).
więcej o Studenci UJ mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym
Czy w bardziej zielonych okolicach dzieci uczą się lepiej?
osiągnięcie mobilna

Czy w bardziej zielonych okolicach dzieci uczą się lepiej?

25.11.2022
Czy dzieci, które chodzą do szkół i mieszkają w bardziej zielonych okolicach, uzyskują lepsze wyniki w nauce? Tak sugerowały badania prowadzone w USA. Zespół Epidemiologii w projekcie "NeuroSmog" z Instytutu Psychologii UJ postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje taka zależność.
więcej o Czy w bardziej zielonych okolicach dzieci uczą się lepiej?
Uniwersyteccy naukowcy publikują w "<span lang="en">Nature Communications</span>"
osiągnięcie

Uniwersyteccy naukowcy publikują w "Nature Communications"

25.11.2022
W czasopiśmie "Nature Communications" opublikowany został artykuł naukowy pt. "Charge-separation driven mechanism via acylium ion intermediate migration during catalytic carbonylation in mordenite zeolite", którego autorkami są badaczki z Grupy Chemii Zeolitów – dr inż. Karolina Tarach i prof. dr hab. Kinga Góra-Marek.
więcej o Uniwersyteccy naukowcy publikują w "Nature Communications"
Sesja naukowa z okazji stulecia urodzin prof. Józefa Andrzeja Gierowskiego
relacja

Sesja naukowa z okazji stulecia urodzin prof. Józefa Andrzeja Gierowskiego

24.11.2022
24 listopada w Collegium Maius UJ odbyła się okolicznościowa konferencja zatytułowana „Rzeczpospolita wielu narodów i jej sąsiedzi w epoce nowożytnej. Józef Andrzej Gierowski w kręgu badań i poszukiwań dróg do nowej krakowsko-wrocławskiej szkoły historycznej”, której celem było upamiętnienie postaci wybitnego historyka i byłego rektora UJ profesora Józefa Andrzeja Gierowskiego.
więcej o Sesja naukowa z okazji stulecia urodzin prof. Józefa Andrzeja Gierowskiego
Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka
nagrody mobilna

Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka

23.11.2022
Za nami 5. edycji nagrody za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce. Decyzją kapituły, której przewodniczy dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Stanisław Sroka, zwyciężył dr Marek Tuszewicki z Instytutu Judaistyki UJ. Nagrodzony tytuł "A Frog under the Tongue. Jewish Folk Medicine in Eastern Europe" ukazał się nakładem prestiżowej Littman Library of Jewish Civilization.
więcej o Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka