Naukowcy z UJ zrealizują projekty wspólnie z partnerami ze Słowenii
osiągnięcie

Naukowcy z UJ zrealizują projekty wspólnie z partnerami ze Słowenii

23.06.2022
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki konkursu OPUS 22 + LAP/WEAVE, w którym naukowcy na wszystkich etapach kariery mogli ubiegać się o finansowanie dla projektów prowadzonych z udziałem zespołów badawczych ze Słowenii realizowanych w ramach programu WEAVE.
więcej o Naukowcy z UJ zrealizują projekty wspólnie z partnerami ze Słowenii
Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury
uroczystość mobilna

Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury

23.06.2022
Prof. Ryszard Nycz, kierownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał w środę srebrny medal "Plus ratio quam vis". Uroczystość w auli Collegium Novum była połączona z jubileuszem 70. urodzin tego jednego z najwybitniejszych autorytetów współczesnej polonistyki i kulturoznawstwa.
więcej o Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury
Piłkarki z Akademii Młodych Jagiellonek uhonorowane

23.06.2022
W środę 22 czerwca w budynku Collegium Maius - najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego – odbyło się spotkanie drużyny Młodych Jagiellonek i pana trenera Jacka Ćwika z panią prorektor ds. współpracy międzynarodowej UJ prof. dr hab. Dorotą Malec. Dziewczynki, po sukcesach ogólnopolskich, wygrały etap wojewódzki i reprezentowały Małopolskę w Turnieju „O Puchar Tymbarku” w Warszawie – dzięki władzom Muzeum UJ udostępniającym swe zasoby, miały możliwość poznać trochę historii.
więcej o Piłkarki z Akademii Młodych Jagiellonek uhonorowane
Naukowcy z MCB UJ publikują w "EMBO <span lang="en">Molecular Medicine</span>"
osiągnięcie

Naukowcy z MCB UJ publikują w "EMBO Molecular Medicine"

23.06.2022
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, a także z ośrodków z Australii, Turcji i Kanady odkryli powiązanie między defektami w kompleksie modyfikującym cząsteczki tRNA, a zaburzeniami neurorozwojowymi (NDD), charakteryzującymi się niezdolnością do osiągnięcia poznawczych i motorycznych kamieni milowych rozwoju. Badacze wykazali, jak mutacje genetyczne u pacjentów wpływają na aktywność Elongatora i prowadzą do poważnych objawów klinicznych.
więcej o Naukowcy z MCB UJ publikują w "EMBO Molecular Medicine"
Poznaliśmy wyniki najnowszego rankingu "Perspektyw"
mobilna

Poznaliśmy wyniki najnowszego rankingu "Perspektyw"

22.06.2022
Od pierwszych edycji rankingu opracowywanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" walkę o pozycję lidera toczą Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo. Nie inaczej było w tym roku. Podium niezmiennie zamyka Politechnika Warszawska. Uroczysta gala wręczenia dyplomów odbędzie się dziś w stolicy.
więcej o Poznaliśmy wyniki najnowszego rankingu "Perspektyw"