Wizyta młodych ludzi z całego świata w ramach projektu "Pociąg Pamięci"
mobilna

Wizyta młodych ludzi z całego świata w ramach projektu "Pociąg Pamięci"

06.09.2021
3 września w auli Collegium Novum odbyło się spotkanie w ramach międzynarodowego projektu "Pociąg Pamięci" (Le Train des Mémoires - fr.), którego celem jest upamiętnienie Holokaustu. Tym razem zostało zorganizowane zostało przez Zgromadzenie Parlamentarne Frankofonii - Assemblée Parlementaire de la Francophonie (APF) pod hasłem "Pamięć o przeszłości w przestrzeni frankfońskiej oraz przekazywanie pamięci przyszłym pokoleniom".
więcej o Wizyta młodych ludzi z całego świata w ramach projektu "Pociąg Pamięci"
Nie żyje ks. Zdzisław Sochacki - proboszcz katedry na Wawelu

03.09.2021
2 września zmarł ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, kanonik gremialny Kapituły Metropolitarnej, życzliwy przyjaciel Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Nie żyje ks. Zdzisław Sochacki - proboszcz katedry na Wawelu
Ranking THE: UJ najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią
osiągnięcie

Ranking THE: UJ najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią

03.09.2021
2 września zostały opublikowane wyniki rankingu Times Higher Education (THE) World University Rankings 2022. Uniwersytet Jagielloński utrzymał pozycję z poprzedniego roku, kiedy awansował z przedziału 601-800 do przedziału 501-600, uzyskując ponownie najlepszy wynik spośród 23 polskich uczelni zakwalifikowanych do bieżącego zestawienia.
więcej o Ranking THE: UJ najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią
Tłumaczka z UJ nagrodzona za przekład prozy Katheriny Mansfield
nagrody

Tłumaczka z UJ nagrodzona za przekład prozy Katheriny Mansfield

01.09.2021
Dr hab. Magdalena Heydel, prof. UJ z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego została laureatką 16. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Jury nagrodziło ją za przekład i opatrzenie posłowiem "Opowiadania" Katheriny Mansfield. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców oraz wręczenie Literackich Kostek odbyło się podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.
więcej o Tłumaczka z UJ nagrodzona za przekład prozy Katheriny Mansfield
Praca chemików z UJ na łamach międzynarodowego czasopisma

31.08.2021
W czasopiśmie "Journal of the American Chemical Society" ukazał się artykuł naukowy "Exfoliated ferrierite-related unilamellar nanosheets in solution and their use for preparation of mixed zeolite hierarchical structures" autorstwa prof. Barbary Gil i prof. Wiesława Rotha z Grupy Chemii Zeolitów. Publikacja została przygotowana we współpracy z naukowcami z Zakładu Chemii Fizycznej UJ oraz Chemii Fizycznej i Makromolekularnej Uniwersytetu Karola w Pradze.
więcej o Praca chemików z UJ na łamach międzynarodowego czasopisma