Lista wiadomości

Duże zainteresowanie badaniami w uniwersyteckim synchrotronie

07.10.2019
1 października zakończył się czwarty nabór wniosków o dostęp do stanowisk pomiarowych w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Naukowcy z Polski i z zagranicy mogli składać wnioski o przyznanie czasu badawczego na stanowiskach PEEM, XAS, UARPES oraz po raz pierwszy w historii na kriomikroskopie elektronowym Titan Krios G3i.
więcej o Duże zainteresowanie badaniami w uniwersyteckim synchrotronie
nagrody i wyróżnienia

04.10.2019
- Na wniosek Rady Wydziału Lekarskiego, w uznaniu zasług położonych dla rozwoju Uczelni, nadaje się prof. dr. hab. Tomaszowi Grodzickiemu tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu” – czytamy w uchwale Senatu UMW. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbyła się 4 października podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 wrocławskiej uczelni.
więcej o Prof. Tomasz Grodzicki doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
osiągnięcie

Uniwersyteccy naukowcy odbędą staże w najlepszych ośrodkach medycznych w USA

04.10.2019
Dzięki współpracy Ministerstwa Zdrowia i Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej już od października 17 lekarzy i naukowców z obszaru kardiologii, onkologii i chorób zakaźnych rozpocznie staże w najlepszych ośrodkach medycznych w USA. W gronie stypendystów pierwszej edycji programu im. prof. Franciszka Walczaka znaleźli się dr hab. Michał Pędziwiatr i dr Mateusz Hołda.
więcej o Uniwersyteccy naukowcy odbędą staże w najlepszych ośrodkach medycznych w USA
uroczystość

Jubileusz wybitnego znawcy prawa administracyjnego [ZDJĘCIA]

03.10.2019
"Fenomen prawa administracyjnego" to tytuł księgi jubileuszowej dedykowanej prof. Janowi Zimmermannowi, wieloletniemu pracownikowi naukowemu Wydziału Prawa i Administracji UJ i sędziemu Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku. Monografię przygotowali jego współpracownicy, uczniowie i przyjaciele. Uroczystość odbyła się 3 października w Collegium Maius.
więcej o Jubileusz wybitnego znawcy prawa administracyjnego [ZDJĘCIA]

Badacze sprawdzą, w jakim stopniu smog wpływa na dziecięcy mózg

03.10.2019
Polscy naukowcy zrzeszeni w konsorcjum NeuroSmog chcą przebadać kilkaset dzieci, aby ustalić, jak smog wpływa na rozwijający się mózg. Na badania otrzymali ponad 15 mln zł od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Team-Net. Prace będą prowadzone przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie, w którym powstają mapy zanieczyszczeń powietrza.
więcej o Badacze sprawdzą, w jakim stopniu smog wpływa na dziecięcy mózg