Lista wiadomości

Astronomowie z UJ współodkrywcami ogromnego rozbłysku

21.11.2019
Po 10-letnich poszukiwaniach naukowcy zarejestrowali rozbłysk promieniowania gamma w zakresie bardzo wysokich energii (VHE). Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół High Energy Stereoscopic System (H.E.S.S.) za pomocą 28-metrowego teleskopu w Namibii. Niespodziewanie okazało się, że ów nadzwyczaj energetyczny rozbłysk, będący skutkiem "kosmicznego kataklizmu", utrzymywał się w zakresie gamma VHE bardzo długo po początkowej eksplozji.
więcej o Astronomowie z UJ współodkrywcami ogromnego rozbłysku
osiągnięcie

Ponad 51 mln zł dla naukowców UJ na projekty badawcze od NCN

20.11.2019
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki konkursów Opus 17 na projekty badawcze, skierowanego do wszystkich badaczy oraz Preludium 17 na projekty realizowane przez badaczy, którzy jeszcze nie posiadają stopnia naukowego doktora. Na listach rankingowych znalazło się 66 grantów o wartości 51 019 486 zł zgłoszonych przez naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Ponad 51 mln zł dla naukowców UJ na projekty badawcze od NCN

Uniwersytecka chirurgia po 130 latach symbolicznie zmieniła adres

20.11.2019
W poniedziałek odbyło się uroczyste pożegnanie dotychczasowej siedziby oddziału klinicznego chirurgii ogólnej, onkologicznej i gastroenterologicznej - tak zwanej "Białej Chirurgii" - przy ul. Kopernika 40. Obecnie oddział funkcjonuje już - podobnie jak kilka innych - w nowej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego 2 w Krakowie-Prokocimiu.
więcej o Uniwersytecka chirurgia po 130 latach symbolicznie zmieniła adres
nagrody

Towarzystwo Lekarskie Krakowskie nagrodziło badacza z UJ CM

20.11.2019
W Domu Lekarskim wręczono Nagrodę Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego. Jej laureatem został dr Tomasz Tokarek z II oddziału klinicznego kardiologii oraz interwencji sercowo-naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego. Wyróżnienie przyznano za pracę doktorską "Przezskórna implantacja zastawki aortalnej i małoinwazyjne techniki leczenia stenozy aortalnej - wyniki odległe, powikłania, czynniki rokownicze i ocena jakości życia".
więcej o Towarzystwo Lekarskie Krakowskie nagrodziło badacza z UJ CM
osiągnięcie

Badacze z UJ laureatami 1. Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej

19.11.2019
Marcin Szwed z Instytutu Psychologii UJ i Laurent Cohen z Instytutu Badań nad Mózgiem i Rdzeniem Kręgowym zostali docenieni za nowatorskie badania dotyczące procesów zachodzących w mózgu podczas czytania. Z kolei Jakuba Zakrzewskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Dominique'a Delande'a z Narodowego Centrum Badań Naukowych nagrodzono za osiągnięcia dotyczące fizyki układów kwantowo-mechanicznych.
więcej o Badacze z UJ laureatami 1. Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej