Lista wiadomości

Studia orientalistyczne na UJ po 9 latach wróciły na al. Mickiewicza

09.10.2020
Instytut Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (IO UJ) powrócił do domu. Było to możliwe dzięki przebudowie tzw. starego Paderevianum, które od kilku lat było wyłączone z użytkowania. Uroczyste otwarcie budynku po gruntownej modernizacji odbyło się 9 października. - Wędrowaliśmy po Krakowie niczym beduińska karawana - mówi profesor Barbara Michalak-Pikulska, starosta budowy i wieloletnia dyrektor IO UJ.
więcej o Studia orientalistyczne na UJ po 9 latach wróciły na al. Mickiewicza
wydarzenie kulturalne

Świat kompozytorskich szkiców i autografów w Bibliotece Jagiellońskiej

09.10.2020
Szkicowniki do "Eroiki", IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, autografy jego VII Symfonii, koncertu fortepianowego Es-dur, kwartetu smyczkowego Es-dur oraz wiele innych, cennych rękopisów muzycznych, nie tylko Beethovena, można oglądać w Bibliotece Jagiellońskiej.
więcej o Świat kompozytorskich szkiców i autografów w Bibliotece Jagiellońskiej
osiągnięcie

Lek. Agata Kłosowicz zrealizuje projekt w Harvard Medical School

08.10.2020
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozstrzygnęła drugą edycję Programu im. prof. Franciszka Walczaka, w ramach którego polscy naukowcy i lekarze wyjadą na staże do najlepszych ośrodków medycznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wśród siedemnastu laureatów konkursu znalazła się Agata Kłosowicz z Kliniki i Katedry Dermatologii UJ Collegium Medicum.
więcej o Lek. Agata Kłosowicz zrealizuje projekt w Harvard Medical School

07.10.2020
W jaki sposób wykształcenie i poglądy polityczne wiążą się ze stosunkiem do katastrofy klimatycznej? Sprawdziły to badaczki z Instytutu Psychologii UJ - Gabriela Czarnek, Małgorzata Kossowska i Paulina Szwed. Artykuł "Right-wing ideology reduces the effects of education on climate change beliefs in more developed countries", zawierający wyniki ich analiz ukazał się właśnie w prestiżowym czasopiśmie "Nature Climate Change".
więcej o Prawica, lewica i katastrofa klimatyczna. Artykuł badaczek z Instytutu Psychologii UJ
osiągnięcie

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla
dr. Przemysława Grudnika

06.10.2020
Dr Przemysław Grudnik z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości. Kapituła konkursu nagrodziła jego badania nad molekularnymi mechanizmami kontrolującymi proces syntezy białek oraz nad strukturami enzymów zaangażowanych w procesy nowotworowe.
więcej o Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla
dr. Przemysława Grudnika