Lista wiadomości

Uniwersytet Jagielloński zwycięzcą rankingu Perspektyw 2020

17.07.2020
Dziś opublikowane zostały wyniki 21. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Uniwersytet Jagielloński uzyskał stuprocentowy wskaźnik rankingowy i zajął pierwsze miejsce. Na podium znalazły się jeszcze Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska. Przed południem w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której wręczono dyplomy.
więcej o Uniwersytet Jagielloński zwycięzcą rankingu Perspektyw 2020
nominacje i promocje

Promocje doktorskie i habilitacyjne w czasie pandemii [ZDJĘCIA]

16.07.2020
Spondeo ac polliceor - sentencja ta ponownie zabrzmiała 10 lipca w auli Collegium Novum podczas pierwszej uroczystej promocji doktorskiej Wydziału Polonistyki. Dziś z kolei w Collegium Maius dyplomy odebrali nowi doktorzy habilitowani Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Pierwotnie te uroczystości miały odbyć się wiosną. Przyczyną ich odwołania była epidemia koronawirusa.
więcej o Promocje doktorskie i habilitacyjne w czasie pandemii [ZDJĘCIA]
nagrody

Poznaliśmy pierwszego laureata Nagrody im. Franka Wilczka

16.07.2020
Dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego został laureatem 1. edycji Nagrody im. Franka Wilczka. Kapituła nagrodziła go za scharakteryzowanie populacji planet swobodnych w Drodze Mlecznej i odkrycie najbardziej wiarygodnych kandydatów na małomasywne planety swobodne. To jedno z największych osiągnięć polskiej astronomii w ostatnich latach.
więcej o Poznaliśmy pierwszego laureata Nagrody im. Franka Wilczka

Rektorzy krytykują władze RP w sprawie informowania o COVID-19

15.07.2020
Rektorzy uczelni medycznych wyrazili sprzeciw wobec wypowiedzi polityków na temat zachorowań na COVID-19 oraz roli szczepień na grypę. Przedstawicieli środowiska akademickiego niepokoją także zapowiedzi rzekomego sukcesu w walce z epidemią i rychłej perspektywie jej końca.
więcej o Rektorzy krytykują władze RP w sprawie informowania o COVID-19

Technologia opracowana na UJ zabezpiecza powierzchnie przed mikroorganizmami

14.07.2020
23 czerwca w Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ podpisano z firmą InPhoCat - Innovative Photocatalytic Solutions, sp. z o. o. (InPhoCat) umowę licencyjną na korzystanie z patentu pt. „Fotokatalityczne powłoki z TiO2 na powierzchniach polimerowych aktywowane światłem widzialnym, sposób ich otrzymywania oraz zastosowanie”. Założona przez naukowców z Wydziału Chemii UJ spółka będzie komercjalizować produkt oparty na opracowanym przez nich wynalazku.
więcej o Technologia opracowana na UJ zabezpiecza powierzchnie przed mikroorganizmami