Lista wiadomości

Prof. Galas: Zadbajmy o historyczną tradycję Okrąglaka i pl. Nowego

14.05.2020
Od kilku miesięcy w lokalnej prasie toczy się dyskusja nad przyszłością placu Nowego i budynku Okrąglaka na krakowskim Kazimierzu. Głos w sprawie zabrał dyrektor Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Michał Galas, prof. UJ, którego zdaniem należy zachować żydowskie dziedzictwo i pamięć o społeczności żydowskiej zamieszkującej ten obszar od wieków.
więcej o Prof. Galas: Zadbajmy o historyczną tradycję Okrąglaka i pl. Nowego

Fizycy z UJ oferują bezpłatne korepetycje dzieciom medyków

14.05.2020
Wychodząc naprzeciw trudnościom, z jakimi mierzą się pracownicy służby medycznej walczącej z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (WFAIS UJ UJ) chcą zrobić ukłon w kierunku medyków ciężko pracujących dla naszego wspólnego dobra. Chcą wykorzystać swoją wiedzę poprzez udzielenie bezpłatnych korepetycji ich dzieciom.
więcej o Fizycy z UJ oferują bezpłatne korepetycje dzieciom medyków

Międzynarodowe badania nad obecnością koronawirusa w Krakowie

14.05.2020
Opublikowany w zeszłym tygodniu artykuł o monitorowaniu wirusa SARS-CoV-2 przez naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ) przy współpracy Miasta Krakowa wpisuje się w globalny projekt obserwowania obecności koronawirusa w przestrzeni miejskiej. Działania koordynowane są przez konsorcjum MetaSUB i zostały szeroko omówione przez prestiżowy magazyn "Wired".
więcej o Międzynarodowe badania nad obecnością koronawirusa w Krakowie

Innowacyjna technologia powstała na UJ wchodzi na rynek

13.05.2020
Opracowane na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego biokompatybilne nanokapsuły, umożliwiające skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych, już wkrótce znajdą zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Uczelnia przed niespełna dwoma laty sprzedała tę technologię spółce CHDE Polska SA. Teraz przedstawiciele spółki zapowiadają, że pierwsze produkty oparte na wynalazku niebawem trafią do sprzedaży.
więcej o Innowacyjna technologia powstała na UJ wchodzi na rynek
osiągnięcie mobilna

Stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z UJ

13.05.2020
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła stypendystów 28. programu START - listę 100 najzdolniejszych naukowców przed trzydziestką. W tym roku wśród zwycięzców znalazło się aż 22 osób, które prowadzą badania w Uniwersytecie Jagiellońskim, co stanowi najlepszy wynik wśród wszystkich instytucji. Laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł, a czworo najlepszych po 36 tys. zł.
więcej o Stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z UJ