Wnętrza Biblioteki Medycznej zaprojektują studenci krakowskiej ASP

13.03.2018
Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Stanisław Tabisz oraz prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki podpisali porozumienie o współpracy przewidujące przeprowadzenie konkursu na wykonanie projektu aranżacji wnętrz nowej Biblioteki Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum. Powstanie ona w nowoczesnym Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM w Krakowie-Prokocimiu.
więcej o Wnętrza Biblioteki Medycznej zaprojektują studenci krakowskiej ASP
osiągnięcie

13.03.2018
Globalne ocieplenie sprzyja zainteresowaniu zmianami klimatu w przeszłości. Popularne stają się twierdzenia, że upadek wielu spośród dawnych cywilizacji i państw można wytłumaczyć katastrofami naturalnymi. Wedle nowych hipotez, nawet upadek Cesarstwa Rzymskiego należałoby tłumaczyć nie siłą barbarzyńskich najeźdźców, ale przede wszystkim nagłym ochłodzeniem klimatu.
więcej o Zmiany klimatu a upadek cywilizacji. Wyniki badań polskich naukowców publikuje PNAS
Wernisaż wystawy manuskryptów muzycznych "Beethoven i wielkie rocznice"
wydarzenie kulturalne

Wernisaż wystawy manuskryptów muzycznych "Beethoven i wielkie rocznice"

12.03.2018
Otwarcie wystawy rękopisów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej stanowi tradycyjne rozpoczęcie odbywającego się od 1997 roku Wielkanocnego Festiwalu Ludwika van Beethovena. Hasłem przewodnim tegorocznej ekspozycji oraz całego wydarzenia muzycznego jest „Beethoven i wielkie rocznice”.
więcej o Wernisaż wystawy manuskryptów muzycznych "Beethoven i wielkie rocznice"
O gender w fizyce. Jak zwiększyć liczbę kobiet w naukach ścisłych?

12.03.2018
W Dzień Kobiet na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ zorganizowano konferencję naukową "Dni gender w fizyce". Było to 11. wydarzenie z cyklu spotkań realizowanych w ramach projektu GENERA (Gender Equality Network in the European Research Area) finansowanego z programu Horyzont 2020. Wcześniej podobne dni dotyczące równości płci w fizyce odbywały się w Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii Niemczech, Rumunii, Szwajcarii i we Włoszech.
więcej o O gender w fizyce. Jak zwiększyć liczbę kobiet w naukach ścisłych?
Dr Paweł Ferdek zrealizuje innowacyjny projekt badawczy na WBBiB UJ
osiągnięcie

Dr Paweł Ferdek zrealizuje innowacyjny projekt badawczy na WBBiB UJ

12.03.2018
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) rozstrzygnęła czwarty konkurs w programie Homing. Finansowanie w łącznej wysokości 8,8 mln złotych otrzyma dwanaścioro młodych badaczek i badaczy, którzy będą realizować w Polsce innowacyjne projekty B+R. W gronie laureatów jest dr Paweł Ferdek z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBIB UJ), który do niedawna pracował na Uniwersytecie w Cardiff.
więcej o Dr Paweł Ferdek zrealizuje innowacyjny projekt badawczy na WBBiB UJ