Studentka UJ wicemistrzynią Europy Karate Kyokushin (WKB)
sport mobilna

Studentka UJ wicemistrzynią Europy Karate Kyokushin (WKB)

16.12.2021
Julia Kędzierska, studiująca na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ zarządzanie w sporcie i turystyce, zdobyła srebrny medal podczas rozegranych w Leżajsku 4. Mistrzostw Europy Karate Kyokushin organizacji WKB - World Kyokushin Budokai. W zawodach wzięło udział ponad 500 zawodników i zawodniczek z 15 krajów, w tym bardzo mocne ekipy z Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii i Łotwy.
więcej o Studentka UJ wicemistrzynią Europy Karate Kyokushin (WKB)
The Guild zajmuje stanowisko na temat Aktu w sprawie sztucznej inteligencji

The Guild zajmuje stanowisko na temat Aktu w sprawie sztucznej inteligencji

15.12.2021
The Guild of European Research-Intensive Universities, sieć uniwersytecka, do której należy również UJ, wydała oświadczenie w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego dotyczącym sztucznej inteligencji. W opinii The Guild Akt w sprawie sztucznej inteligencji może w negatywny sposób wpłynąć na badania europejskich naukowców, zatem konieczne jest zaangażowanie badaczy w monitorowanie przyszłych działań w tym zakresie.
więcej o The Guild zajmuje stanowisko na temat Aktu w sprawie sztucznej inteligencji
Grant w konkursie Weave-UNISONO na projekty polsko-czeskie

Grant w konkursie Weave-UNISONO na projekty polsko-czeskie

15.12.2021
Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało wyniki konkursu Weave-UNISONO dla wniosków, które zostały złożone do agencji Grantová Agentura České Republiky. W gronie 10 naukowców z Polski, którzy już wkrótce będą mogli rozpocząć prace badawcze, jest prof. Andrzej Kotarba z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego projekt wpisuje się w światowe trendy badawcze dotyczące biomateriałów inteligentnych.
więcej o Grant w konkursie Weave-UNISONO na projekty polsko-czeskie
Uczeni z Krakowa i Wiednia opracują innowacyjny system robotyczny

Uczeni z Krakowa i Wiednia opracują innowacyjny system robotyczny

14.12.2021
Dr inż. Bipin Indurkhya, prof. UJ z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał grant w konkursie na wspólne projekty badawcze między Polską a Austrią. Celem nagrodzonego przedsięwzięcia jest stworzenie systemu robotycznego, który rozpozna zadanie na podstawie demonstracji i będzie w stanie wyjaśnić je werbalnie, za pomocą gestów oraz wizualizacji. Zadanie będzie realizowane we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Wiedniu.
więcej o Uczeni z Krakowa i Wiednia opracują innowacyjny system robotyczny
Nagroda im. Algisa Kalėdy dla propagatora kultury Litwy
nagrody mobilna

Nagroda im. Algisa Kalėdy dla propagatora kultury Litwy

14.12.2021
Dr Kamil Pecela, absolwent Wydziału Polonistyki UJ i współpracownik Pracowni Kultury Litwy UJ, został laureatem Nagrody im. Algisa Kalėdy. Wyróżnienie to otrzymał za badania nad spuścizną literacką autorów litewskich i polskich, którzy tworzyli w Wilnie, jak również m.in. za przekłady litewskiej literatury pięknej na język polski oraz eseistyczną refleksję nad kulturą litewską.
więcej o Nagroda im. Algisa Kalėdy dla propagatora kultury Litwy