Lista wiadomości

Linia PHELIX w uniwersyteckim synchrotronie gotowa do badań

02.10.2020
Światło synchrotronowe pojawiło się po raz pierwszy na próbce umieszczonej w stacji końcowej linii eksperymentalnej PHELIX w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Ten sukces stanowi zwieńczenie trzech lat ciężkiej pracy, projektowania, kompletowania i dostrajania do wiązki synchrotronowej jej komponentów.
więcej o Linia PHELIX w uniwersyteckim synchrotronie gotowa do badań
rada uczelni

Rozpoczął się 657. rok akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim

01.10.2020
W dniu inauguracji kolejnego roku akademickiego w dziejach naszego uniwersytetu zawsze wracamy do historii uczelni, w której były wielkie wydarzenia, ale były też chwile trudne, które dzięki wytrwałości, samozaparciu i mądrości udało się pokonać. Ten powrót do historii jest też okazją do poszukiwania nadziei, że i nam współcześnie uda się pokonać przeszkody, przed którymi postawił nas świat w obliczu pandemii – powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel.
więcej o Rozpoczął się 657. rok akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim
osiągnięcie

ABM dofinansuje badania kliniczne w Szpitalu Uniwersyteckim

30.09.2020
Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU) otrzyma ponad 7,6 mln złotych dofinansowania na opracowanie zaawansowanej metody obróbki obrazów rezonansu magnetycznego pozwalającej skorygować zakłócenia powstające przy standardowym badaniu MRI i uzyskać w ten sposób obrazy o większej szczegółowości. Partnerem projektu będzie Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH).
więcej o ABM dofinansuje badania kliniczne w Szpitalu Uniwersyteckim

Profesor Tomasz Guzik nowym przewodniczącym Rady FNP

30.09.2020
W siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) odbyło się pierwsze posiedzenie Rady FNP kadencji 2020-2024, która rozpoczęła się 1 września br. Przewodniczącym 7-osobowego gremium został prof. Tomasz Guzik z Wydziału Lekarskiego UJ CM. W Radzie zasiada jeszcze prof. Maria Nowakowska, emerytowana profesor Wydziału Chemii UJ.
więcej o Profesor Tomasz Guzik nowym przewodniczącym Rady FNP
nominacje i promocje

Tytuły profesorskie dla uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego

30.09.2020
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył 29 września br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie akty nominacyjne 46 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród nominowanych jest dwóch naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tytuły profesorskie dla uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego