"Antologia" Jana Stobajosa doczeka się przekładu na język polski

"Antologia" Jana Stobajosa doczeka się przekładu na język polski

29.08.2023
Poznaliśmy wyniki 1. rozstrzygnięcia w 12. edycji Uniwersaliów 2.2 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. W tym module wsparcie mogą otrzymać wieloletnie projekty dotyczące edycji w języku polskim najważniejszych dzieł kultury, w szczególności humanistyki światowej, w celu wprowadzenia ich do polskiego obiegu kulturowego. Grant w konkursie przyznano dr. hab. Krzysztofowi Bielawskiemu, prof. UJ z Wydziału Filologicznego.
więcej o "Antologia" Jana Stobajosa doczeka się przekładu na język polski
Lepsza diagnostyka chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

Lepsza diagnostyka chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

29.08.2023
W ramach 31. finału "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ofiarowała Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu kilka urządzeń, które trafiły do Zakładu Mikrobiologii Klinicznej. Najcenniejszym z nich jest spektrometr masowy IVD MALDI Biotyper Sirius firmy Bruker, który zastąpi dotychczas stosowane manualne i automatyczne metody diagnostyczne służące do identyfikacji drobnoustrojów.
więcej o Lepsza diagnostyka chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
Nowo odkryty gatunek motyla nazwany na cześć Kopernika

Nowo odkryty gatunek motyla nazwany na cześć Kopernika

28.08.2023
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformowali o odkryciu nowego gatunku motyla. Występujący wyłącznie w peruwiańskich Andach owad otrzymał łacińską nazwę Catasticta copernicus. W ten sposób badacze składają hołd Mikołajowi Kopernikowi - wybitnemu i wszechstronnemu naukowcowi, w 550. rocznicę jego urodzin.
więcej o Nowo odkryty gatunek motyla nazwany na cześć Kopernika
Prof. Ewa Zuba-Surma w eksperckim zespole Polskiej Akademii Nauk

Prof. Ewa Zuba-Surma w eksperckim zespole Polskiej Akademii Nauk

25.08.2023
Wydział V Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk powołał do życia Zespół ds. Komórek Macierzystych i Terapii Komórkowych (KMiTK). Członkinią 6-osobowego gremium została prof. Ewa Zuba-Surma z Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Prof. Ewa Zuba-Surma w eksperckim zespole Polskiej Akademii Nauk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego dołącza do EMBL Heidelberg

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego dołącza do EMBL Heidelberg

24.08.2023
Jakub Jeżowski, który pracę magisterską realizował we współpracy Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, otrzymał stypendium EMBL dla naukowców przed doktoratem, umożliwiające mu przystąpienie do EMBL International PhD Programme i prowadzenie pracy doktorskiej w EMBL Heidelberg.
więcej o Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego dołącza do EMBL Heidelberg