Naukowcy z UJ stworzą w sieci archiwum Romana Ingardena
osiągnięcie

Naukowcy z UJ stworzą w sieci archiwum Romana Ingardena

03.11.2016
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) rozstrzygnęło 1. edycję programu „Dialog”. W ramach premierowego wydania konkursu resort dofinansuje 10 projektów, w tym jeden z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzyosobowy zespół badaczy z Wydziału Filozoficznego UJ zrealizuje projekt "Elektroniczne Archiwum Romana Ingardena. Nieznana korespondencja i prace naukowe wybitnego polskiego humanisty".
więcej o Naukowcy z UJ stworzą w sieci archiwum Romana Ingardena

02.11.2016
Przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej traktat Andrzeja Frycza Modrzewskiego Commentariorum de Rep. emendanda, libri quinque (pol. wariant tytułu: O poprawie Rzeczypospolitej) został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu starodruku na listę odbędzie się 4 listopada br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
więcej o Bezcenny starodruk z Biblioteki Jagiellońskiej trafi na listę UNESCO Pamięć Świata
"Lot nad kukułczym gniazdem" w Bibliotece Jagiellońskiej
wydarzenie studenckie

"Lot nad kukułczym gniazdem" w Bibliotece Jagiellońskiej

02.11.2016
28 października odbył się inauguracyjny seans drugiego sezonu Jagiellońskich Wieczorów Filmowych organizowanych przez stowarzyszenie All In UJ. W czerwcu ten cykl pokazów filmowych wygrał w konkursie na Studencki Projekt Roku w kategorii kultura, rozrywka i odpowiedzialność społeczna. Tym razem publiczność zgromadzona w Bibliotece Jagiellońskiej miała okazję obejrzeć film „Lot nad kukułczym gniazdem”.
więcej o "Lot nad kukułczym gniazdem" w Bibliotece Jagiellońskiej
Inauguracja roku akademickiego 1939/1940

02.11.2016
Przygotowania do inauguracji nowego roku akademickiego 1939/40 rozpoczęte 19 X 1939 r. uchwałą Senatu Akademickiego o otwarciu wpisów „w poczuciu swego obowiązku wobec narodu i młodzieży”, cytując wspomnienia Jana Gwiazdomorskiego, zostały zakończone 6 XI 1939 r. wykładem Brunona Müllera o stosunku państwa niemieckiego do nauki na okupowanych ziemiach polskich.
więcej o Inauguracja roku akademickiego 1939/1940
Jubileuszowy koncert Chóru Akademickiego UJ "Camerata Jagellonica"
wydarzenie kulturalne

Jubileuszowy koncert Chóru Akademickiego UJ "Camerata Jagellonica"

31.10.2016
W 2006 roku do istniejącego od 1878 roku męskiego Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączyły: Żeński Chór Akademicki UJ i Chór Akademicki UJ "Camerata Jagellonica", który jest chórem mieszanym. Dziesiątą rocznicę tego wydarzenia uczczono specjalnym koncertem, który odbył się 30 października w Filharmonii Krakowskiej.
więcej o Jubileuszowy koncert Chóru Akademickiego UJ "Camerata Jagellonica"