Wizyta profesora Rudolfa Jaenischa
wizyta

Wizyta profesora Rudolfa Jaenischa

03.06.2016
1 czerwca w auli Kompleksu Dydaktyczno-Bibliotecznego przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie odbył się wykład prof. Rudolfa Jaenischa "PS cell technology and the study of human development and disease". W spotkaniu z amerykańskim badaczem uczestniczyło kilkaset osób, w tym naukowcy z ośrodków badawczych z całej Polski oraz przedstawiciele mediów.
więcej o Wizyta profesora Rudolfa Jaenischa
Profesor Dariusz Kosiński nagrodzony przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

02.06.2016
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHMK) po raz 6. przyznało Medale św. Krzysztofa. Placówka honoruje i wyróżnia nimi osoby, instytucje i firmy, które wspierają ją finansowo i organizacyjnie, służą doradztwem merytorycznym, by przekazywać naszym następcom niepowtarzalne dziedzictwo Krakowa. W tym roku wśród wyróżnionych jest prof. Dariusz Kosiński z UJ. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 2 czerwca w sali Fontany Pałacu Krzysztofory.
więcej o Profesor Dariusz Kosiński nagrodzony przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Odsłonięto tablicę pamięci profesora Karola Olszewskiego

02.06.2016
"W tym budynku, w styczniu 1896 roku profesor Karol Olszewski wykonał pierwsze polskie badania rentgenowskie dając początek polskiej radiologii" - przypomina napis widniejący na tablicy upamiętniającej osobę i działalność wybitnego chemika i kriogenika. Jej uroczystego odsłonięcia dokonano w środę 1 czerwca. Nową tablicę autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych wmurowano w elewację Collegium Wróblewskiego.
więcej o Odsłonięto tablicę pamięci profesora Karola Olszewskiego
Utworzenie nowej europejskiej sieci uniwersytetów

31.05.2016
1 czerwca 2016 r. w Brukseli powstała nowa uniwersytecka sieć współpracy pod nazwą Guild of European Research-Intensive Universities, którą tworzą czołowe europejskie uczelnie.
więcej o Utworzenie nowej europejskiej sieci uniwersytetów
Bartosz Majcher: Na tropie ekosystemów świata
twarze uj

Bartosz Majcher: Na tropie ekosystemów świata

31.05.2016
Bartosz Majcher pochodzi z Łodzi. Dlaczego wybrał Uniwersytet Jagielloński? - Zdecydował prestiż i pierwsze miejsca w rankingach. Uniwersytet jest wiodącą placówką kształcącą w zakresie ekologii i ewolucjonizmu oraz jako jedyny w Polsce prowadzi kursy specjalizujące w ekologii tropikalnej, którą się interesuję. Tereny wokół Krakowa są niezwykle cenne pod względem przyrodniczym. Na Ziemi Łódzkiej przeważają płaskie tereny, gleby piaskowe i nasadzenia sosny czarnej, będącej gatunkiem obcym. Dla przyrodnika to mało atrakcyjny krajobraz - wyjaśnia.
więcej o Bartosz Majcher: Na tropie ekosystemów świata