Lista wiadomości

Znamy pierwsze wyniki rekrutacji w Uniwersytecie Jagiellońskim

24.08.2020
23 sierpnia o północy zakończyła się możliwość dokonywania zgłoszeń w podstawowym naborze na jednolite studia magisterskie oraz pierwszego stopnia prowadzone w języku polskim dla obywateli polskich w UJ. Dział Rekrutacji ogłosił pierwsze wyniki, z których można dowiedzieć się, które kierunki cieszyły się w tym roku największą popularnością. Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się prawo i psychologia.
więcej o Znamy pierwsze wyniki rekrutacji w Uniwersytecie Jagiellońskim

Badacze z UJ odkryli zapomniane cmentarze z I wojny światowej

24.08.2020
Dwa cmentarze z okresu I wojny światowej odkryli i przebadali krakowscy naukowcy w okolicach Łupkowa na Podkarpaciu. Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z lokalnymi pasjonatami historii od 5 lat przywraca pamięć o krwawych walkach z udziałem wielu naszych rodaków, które toczyły się ponad 100 lat temu na polsko-słowackim pograniczu.
więcej o Badacze z UJ odkryli zapomniane cmentarze z I wojny światowej

COVID-19: Lekarz z SU odwołał swój ślub i zachęca do tego innych

20.08.2020
- Nie chciałbym zafundować komukolwiek tego, co na co dzień widzę w szpitalu - mówi Grzegorz Siwek, rezydent anestezjolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU), który zdecydował się przełożyć swój ślub. W całym kraju przybywa nowych ognisk koronawirusa, które zaczynają się na imprezach weselnych. Po jednej z nich na kwarantannę trafiło 600 osób.
więcej o COVID-19: Lekarz z SU odwołał swój ślub i zachęca do tego innych

Eksperci o powrocie do szkół: Obowiązkowo nośmy maseczki

19.08.2020
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje, że od września uczniowie wrócą do szkół. Obowiązku noszenia maseczek na lekcjach jednak nie będzie. Stanowisko w tej sprawie zajął zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Zdaniem jego członków zakrywanie ust oraz nosa przez pracowników oświaty i przynajmniej starsze dzieci powinno być powszechne, a w regionach z dużą liczbą nowych zakażeń należałoby kontynuować zdalne nauczanie.
więcej o Eksperci o powrocie do szkół: Obowiązkowo nośmy maseczki

Badania dr Agaty Szade ukazały się w "Nature Communications"

19.08.2020
W czasopiśmie "Nature Communications" opublikowano artykuł, którego współautorką jest dr Agata Szade z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. W pracy przedstawiono molekularną mapę naczyń krwionośnych w węzłach chłonnych oraz zdefiniowano subpopulacje komórek śródbłonka zaangażowane w rekrutację leukocytów.
więcej o Badania dr Agaty Szade ukazały się w "Nature Communications"