Wizyta ambasador Filipin na UJ

29.02.2024
27 lutego w Collegium Novum odbyło się spotkanie ambasador Republiki Filipin Leah M. Basinang-Ruiz z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jackiem Popielem. W spotkaniu wzięły udział również attaché ds. kultury ambasady Filipin Chloe O. Silverio oraz prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec.
więcej o Wizyta ambasador Filipin na UJ
Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

29.02.2024
Dr Ewa Chrostek z Wydziału Biologii prowadzi badania bakterii, która chroni owady przed wirusami. Dr hab. inż. Rafał Kucharski (Wydział Matematyki i Informatyki) bada m.in. jaki wpływ może mieć sztuczna inteligencja na mobilność miejską. Celem projektu HYADES, którego kierownikiem jest dr Michał Drahus z Obserwatorium Astronomicznego UJ, jest poszukiwanie wody w różnych miejscach Układu Słonecznego oraz ustalenie pochodzenia wody na Ziemi. Ich prace finansowane są z grantów przyznanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).
więcej o Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ
Uniwersytet Jagielloński protestuje przeciwko budowie Trasy Pychowickiej

28.02.2024
Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego wyraził stanowczy protest przeciwko budowie Trasy Pychowickiej (węzeł "Ruczaj") według wariantu 6. na terenach Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Inwestycja "Budowa Trasy Zwierzynieckiej i Pychowickiej (węzeł 'Ofiar Katynia', węzeł 'Ruczaj')" jest fragmentem trzeciej obwodnicy Krakowa, łączącym ul. Armii Krajowej z Trasą Łagiewnicką.
więcej o Uniwersytet Jagielloński protestuje przeciwko budowie Trasy Pychowickiej

26.02.2024
Kierująca w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie Zespołem Poradni Leczenia Uzależnień dla dorosłych, dzieci i młodzieży dr Jolanta Ryniak została powołana 22 lutego przez wojewodę małopolskiego do pełnienia przez najbliższe pięć lat funkcji konsultanta wojewódzkiego. Do jej obowiązków należeć będą zadania opiniodawcze, doradcze i kontrolne oraz wspieranie zadań wykonywanych przez wojewodę.
więcej o Dr Jolanta Ryniak nowym konsultantem wojewódzkim w dziedzinie psychoterapii uzależnień
Prace badawcze nad magazynowaniem energii elektrycznej muszą być kontynuowane

26.02.2024
Władze czterech polskich uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego apelują do polskiego rządu o kontynuację działań mających na celu zainicjowanie rządowego programu finasowania w celu stworzenia przemysłu magazynowania energii opartego na technologii elektrochemicznych ogniw jonowych, ze szczególnym uwzględnieniem ogniw sodowo-jonowych.
więcej o Prace badawcze nad magazynowaniem energii elektrycznej muszą być kontynuowane