KRASP zachęca do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

04.06.2024
Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wystosowało apel, zachęcający do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.
więcej o KRASP zachęca do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego
35 lat temu Polska weszła na drogę ku pełnej demokracji

04.06.2024
4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po drugiej wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne, w których mogli kandydować przedstawiciele opozycji. Ich przeprowadzenie stało się możliwe dzięki porozumieniu zawartemu podczas rozmów Okrągłego Stołu. Kompromis zawarty między komunistyczną władzą i demokratyczną opozycją skupioną wokół Lecha Wałęsy zakładał wolne wybory do nowo powołanego Senatu oraz podział mandatów w Sejmie - tylko 35 proc. miejsc poddano demokratycznym wyborom.
więcej o 35 lat temu Polska weszła na drogę ku pełnej demokracji
Delegacja z Niemiec spotkała się z rektorem elektem UJ

29.05.2024
29 maja na Uniwersytecie Jagiellońskim gościła delegacja Komisji Edukacji, Badań i Oceny Technologii niemieckiego Bundestagu na czele z jej przewodniczącym prof. Stephanem Seiterem, w której skład weszli również dr Ingeborg Gräßle, Maja Wallstein i Andreas Meyer. Przedstawicieli niemieckiego rządu przyjął w Sali Senackiej Collegium Novum rektor elekt UJ prof. Piotr Jedynak. W spotkaniu uczestniczyła również konsul Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Dagmar Hillebrand.
więcej o Delegacja z Niemiec spotkała się z rektorem elektem UJ
Legislacja w administracji publicznej - nowe studia podyplomowe

29.05.2024
Katedra Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji UJ od września rozpocznie rekrutację na nowy kierunek studiów podyplomowych - Legislacja w administracji publicznej. Studia zaoferują uczestnikom pogłębioną wiedzę teoretyczną i szkolenie praktyczne dotyczące tworzenia aktów normatywnych każdego szczebla, a także sporządzania opinii, uzgodnień i innych form udziału w procesie legislacyjnym.
więcej o Legislacja w administracji publicznej - nowe studia podyplomowe
Profesorowie UJ w nowym składzie Komitetu Polityki Naukowej

29.05.2024
Prof. Małgorzata Kossowska i dr hab. Piotr Bajor, prof. UJ znaleźli się w nowym składzie Komitetu Polityki Naukowej (KPN). Jest to organ pomocniczy ministra, który przeprowadza ewaluację realizacji polityki naukowej państwa oraz opiniuje dokumenty przedstawione przez szefa resortu. Obecna kadencja 12-osobowego gremium potrwa do 2027 roku.
więcej o Profesorowie UJ w nowym składzie Komitetu Polityki Naukowej