Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Prawniczka z UJ powołana do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego

09.04.2024
Dr hab. Agnieszka Barczak-Oplustil z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego została członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK) , która po 8 latach wraca do Ministerstwa Sprawiedliwości. Organ ten zajmie się opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach.
więcej o Prawniczka z UJ powołana do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego
Sieci neuronowe i sztuczna inteligencja przyspieszą diagnozowanie chorób

09.04.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali 1. na świecie metodę szybkiego rozpoznawania bakterii i grzybów na zdjęciach pochodzących z mikroskopów świetlnych. Nowa technologia wykorzystuje głębokie sieci neuronowe i sztuczną inteligencję. Docelowo ma ona wspomagać pracę diagnostów laboratoryjnych i lekarzy, ale będzie mogła być też stosowana w przemyśle, monitorowaniu bezpieczeństwa żywności czy pracach badawczych.
więcej o Sieci neuronowe i sztuczna inteligencja przyspieszą diagnozowanie chorób
Laureat Polskich Powrotów NAWA wybrał Uniwersytet Jagielloński

08.04.2024
Polskie Powroty to jeden z flagowych programów NAWA. Dzięki niemu wyróżniający się polscy naukowcy, którzy dotąd rozwijali kariery naukowe za granicą, mogą kontynuować badania w krajowych ośrodkach akademickich. Jednym z jego laureatów jest dr Patryk Lipka-Bartosik, który wkrótce zamieni Uniwersytet Genewski na Uniwersytet Jagielloński, w którym będzie realizował projekt poświęcony termodynamice kwantowej.
więcej o Laureat Polskich Powrotów NAWA wybrał Uniwersytet Jagielloński
Badacze z UJ opisali degradowalny polimer, który inaktywuje wirus Zika

08.04.2024
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, Wydziału Chemii UJ oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ wykazali, że jeden z polimerów działa jako skuteczny inhibitor wirusa Zika. Ich praca ukazała się właśnie w "Polymers for Advanced Technologies", recenzowanym czasopiśmie naukowym wydawanym od 1990 roku przez amerykańskie wydawnictwo John Wiley & Sons.
więcej o Badacze z UJ opisali degradowalny polimer, który inaktywuje wirus Zika
Profesor Guzik w zespole doradczym ds. promocji nauki za granicą

08.04.2024
W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołano zespół doradczy do spraw działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą. W kilkunastoosobowym gremium zasiądzie m.in. dr hab. Bartłomiej Guzik, prof. UJ z Wydziału Lekarskiego UJ CM, pełnomocnik prorektora UJ ds. Collegium Medicum ds. pomocy humanitarnej.
więcej o Profesor Guzik w zespole doradczym ds. promocji nauki za granicą