Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego

28.06.2024
Prof. Shahrokh Shariat, uznany w Europie i na świecie chirurg i specjalista w dziedzinie urologii, został uhonorowany złotym medalem Plus ratio quam vis – najważniejszym odznaczeniem nadawanym przez najstarszą polską uczelnię. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 27 czerwca w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego
Projekty dwojga naukowców z UJ ze wsparciem NCN

27.06.2024
Łącznie ponad 90 tys. zł przeznaczonych na realizację działań naukowych trafi do naukowców z UJ – dr Ilony Gurgul z Wydziału Chemii i dr. hab. Jacka Piątka z Wydziału Lekarskiego, którzy zostali laureatami 8. edycji konkursu MINIATURA. Drugą listę rankingową opublikowało Narodowe Centrum Nauki (NCN).
więcej o Projekty dwojga naukowców z UJ ze wsparciem NCN
Profesor Wojciech Gawlik z Nagrodą Komitetu Fizyki PAN

27.06.2024
Prof. Wojciech Gawlik został uhonorowany prestiżową Nagrodą Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za stworzenie wiodącego ośrodka optyki kwantowej i molekularnej oraz za swoje wybitne osiągnięcia w zakresie nieliniowych efektów magnetooptycznych w ośrodkach atomowych i molekularnych. Nagrodę wręczył 25 czerwca przewodniczący Prezydium Komitetu Fizyki PAN prof. Mirosław Karpierz.
więcej o Profesor Wojciech Gawlik z Nagrodą Komitetu Fizyki PAN
Naukowiec z UJ opracował nową, oszczędną metodę galwanizacji

26.06.2024
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
więcej o Naukowiec z UJ opracował nową, oszczędną metodę galwanizacji
Wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024

26.06.2024
Uniwersytet Jagielloński zajął drugie miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich przygotowywanym od ćwierć wieku przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" w ramach rankingu polskich szkół wyższych. Do Uniwersytetu Warszawskiego, z którym UJ od lat rywalizuje o pozycję lidera, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo, w tym roku najstarszej polskiej uczelni zabrakło 2 punktów procentowych. Równocześnie opublikowany został ranking kierunków studiów. Na tej liście znalazło się aż 15 kierunków prowadzonych przez UJ.
więcej o Wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024