Postępuje modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

17.07.2024
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK) poinformował o otwarciu wyremontowanego Oddziału Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych (OPKK). Będący jednym z sześciu tego typu ośrodków w Polsce, oferuje najnowocześniejsze technologie i kompleksową opiekę w leczeniu dzieci.
więcej o Postępuje modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego
Ruszył projekt mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku

16.07.2024
Z początkiem lipca rozpoczęła się realizacja trzyletniego projektu BALTWRECK, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego niebezpiecznym paliwem, amunicją i innymi pozostałościami wraków statków poprzez opracowywanie, demonstrowanie i wdrażanie metod zarządzania wrakami. Partnerem projektu jest Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, który pod kierunkiem dr. Michała Silarskiego ma za zadanie wykonanie testów nowych metod wykrywania materiałów niebezpiecznych w morzu.
więcej o Ruszył projekt mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku
Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

15.07.2024
Dr hab. Adam Kanigowski, prof. UJ z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem prestiżowej Nagrody European Mathematical Society (Europejskie Towarzystwo Matematyczne), która została mu wręczona podczas ceremonii otwarcia trwającego w dniach od 15 do 19 lipca IX Europejskiego Kongresu Matematycznego w Sewilli.
więcej o Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego
Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

15.07.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zrealizują 3 projekty we współpracy z partnerami z Austrii oraz Czech dzięki finansowaniu zdobytemu w konkursie OPUS 26+LAP/Weave. Łącznie na realizację swoich badań otrzymają z Narodowego Centrum Nauki ponad 4,7 mln zł. OPUS to największy konkurs grantowy NCN, w którym wniosek może złożyć badacz na każdym etapie kariery naukowej - bez ograniczeń co do wieku, doświadczenia i tytułu lub stopnia naukowego.
więcej o Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave
Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

12.07.2024
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ jako pierwsi na świecie przedstawili opis molekularny syntazy pseudourydyny 3. Pokazali tym samym, w jaki sposób ten ludzki enzym rozpoznaje, wiąże i modyfikuje określone miejsca w transportujących RNA. Wyniki badań ukazały się w "Molecular Cell".
więcej o Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów