Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Ocalić od zapomnienia". Lekcja historii dla młodzieży w rocznicę Sonderaktion Krakau

"Ocalić od zapomnienia". Lekcja historii dla młodzieży w rocznicę Sonderaktion Krakau

W listopadzie 1939 roku ówczesny rektor UJ prof. Tadeusz Lehr-Spławiński dostał rozkaz zgłoszenia się na rozmowę w „sprawach uniwersyteckich” do SS-Obersturmbannführera Brunona Müllera, dowódcy Einsatzkommando. Ten nakazał rektorowi zwołanie ogólnego zebrania profesorów i wykładowców, na którym zamierza przedstawić niemieckie poglądy na sprawy polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.

6 listopada Bruno Müller w asyście uzbrojonych policjantów przybywa do gmachu Collegium Novum. Zgromadzeni w sali wykładowej nr 66 im. Mikołaja Kopernika (obecnie sala nr 56 im. J. Szujskiego) pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczej i Akademii Handlowej w Krakowie wysłuchują jego krótkiego i agresywnego oświadczenia o stosunku III Rzeszy do działalności  polskiego uniwersytetu:

- Moi Panowie, z przykrością zmuszony jestem zakomunikować Panom, że jesteście wszyscy aresztowani. Uniwersytet Krakowski zawsze był centrum propagandy antyniemieckiej. Ogłosiliście Panowie teraz wykłady i rozpoczęliście przeprowadzanie egzaminów, nie pytając nas o zgodę. Tym samym okazaliście nam złą wolę i okazaliście się nieposłusznymi. Za to zostaniecie wszyscy przetransportowani do obozu jenieckiego w Rzeszy, gdzie pozostaniecie do końca wojny. Będziecie mieć wystarczająco dużo czasu na przemyślenie tego, co się stało.

Tak rozpoczęła się Aktion gegen Universitäts-Professoren, określana współcześnie jako Sonderaktion Krakau - bezprecedensowa rozprawa hitlerowskich okupantów z elitą umysłową Krakowa.

Tego dnia władze niemieckie aresztowały 183. Zatrzymani zostali przewiezieni do krakowskiego więzienia przy ulicy Montelupich, następnie do koszar przy ówczesnej ul. Mazowieckiej, a w końcu do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen-Oranienburg. W wyniku chorób, głodu, zimna, bicia i prześladowań, w krótkim czasie w obozie - bądź krótko po jego opuszczeniu - zmarło 20 profesorów.

W 80. rocznicę tych tragicznych wypadków w auli Collegium Novum UJ odbyła się inscenizacja rozprawy sądowej przeciwko Brunonowi Müllerowi, w której udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Przedstawienie zostało zorganizowane w ramach projektu „Przygoda z nauką w murach UJ”, która jest owocem współpracy naszej uczelni ze starosądecką szkołą.

W wydarzeniu, które wpisuje się w obchody rocznicy Sonderaktion Krakau, udział wzięli rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektorzy: prof. Jacek Popiel i prof. Dorota Malec, kanclerz Monika Harpula, kwestor Teresa Kapcia, nauczyciele i dyrektor SP 1 w Starym Sączu Elżbieta Bodziony, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, rodzice uczniów oraz wychowankowie szkoły - obecni studenci i absolwenci UJ. Spotkanie było też okazją do uhonorowania osób, które przyczyniły się do rozwoju projektu "Przygoda z nauką w murach UJ". Uniwersytet Jagielloński został odznaczony tytułem "Uniwersytet Przyjazny Dzieciom", a prof. Franciszek Ziejka odebrał tytuł i order "Wykładowcy Przyjaciela Dzieci" (laureat wyróżnienia wygłosił wykład na temat związków ks. prof. Józefa Tischnera z UJ). Władze UJ uhonorowały okolicznościowymi dyplomami i podarunkami dyrektor Elżbietę Bodziony oraz koordynatorki projektu – Renatę Jasińską-Nowacką i Jadwigę Postawę.

Inscenizacja zaprezentowana przez młodzież ze Starego Sącza zachwyciła widzów rozbudowanym, a przy tym wyjątkowo szczegółowym przedstawieniem faktów historycznych. Ponadto uczniowie i dorośli uczestnicy przedstawienia, którzy wcielili się w role członków rodzin prześladowanych profesorów, w pogłębiony sposób oddali psychologiczny aspekt wydarzeń sprzed 80 lat. Poprzez zeznania "świadków" – profesorów: Fryderyka Zolla, Karola i Tadeusza Estreicherów, Stanisława Urbańczyka oraz  "członków i przedstawicieli rodzin" profesorów Wiktora Ormickiego, Kazimierza Kostaneckiego, Ignacego Chrzanowskiego, Jana Włodka, Jana Miodońskiego i Leona Sternbacha przedstawione zostały postacie ofiar brutalnej akcji, szczegóły samego aresztowania i dalsze tragiczne losy aresztowanych naukowców. W procesie zeznawali także kardynał Adam Sapieha oraz Luciana Frassati Gawrońska, żona polskiego ambasadora w Wiedniu, która zabiegała o uwolnienie profesorów u Mussoliniego.

Po wysłuchaniu stron sąd przychylił się do argumentów oskarżycieli i, uznając Brunona Müllera winnego spowodowania niewyobrażalnych cierpień krakowskich profesorów, skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności i wydalenie z terenu Polski.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron