UJ będzie ściśle współpracować z województwem małopolskim

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego rozpoczął długofalową współpracę z 14 uczelniami, w tym z Uniwersytetem Jagiellońskim. Umożliwi ona podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju gospodarczego regionu i ułatwi realizację innowacyjnych projektów i kluczowych przedsięwzięć. Uroczyste podpisanie porozumień odbyło się 13 maja w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

- Porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy, jest początkiem bezprecedensowego przedsięwzięcia. Współpraca samorządu ze środowiskiem naukowym na szczeblu akademickim jest nie tylko szansą na pobudzenie aktywności gospodarczej w regionie i podniesienie jego konkurencyjności. To także kolejny krok w przygotowaniach do forum gospodarczego, które odbędzie się już we wrześniu w Krynicy-Zdroju - mówi marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Podpisane umowy zakładają m.in. wspólne działania na rzecz rozwoju forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju, w tym powołanie rady naukowej z udziałem przedstawicieli kluczowych uczelni wyższych. Dotyczą również ścisłej współpracy uczelni z samorządem wojewódzkim w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, w tym stworzenia bazy studentów, którzy podejmą się pracy w charakterze wolontariuszy podczas tego wydarzeniu. W planach jest także współpraca związana z przygotowaniami do Europejskiego Festiwalu Biegowego.

- To bardzo cenna inicjatywa, która pokazuje, że ta współpraca może przybierać o wiele szerszą formę niż do tej pory. Współpraca pomiędzy krakowskimi i małopolskimi uczelniami miała do tej pory element, którego nam brakowało. Mianowicie włączenia do niej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W podpisanych dziś porozumieniach jest mowa o trzech elementach, które inicjują tę współpracę. Mam nadzieję, że z czasem obejmie również inne sfery, bo jest ona nam potrzebna - mówi rektor UJ prof. Jacek Popiel, który wraz z prorektorem UJ ds. rozwoju prof. Jarosławem Górniakiem reprezentował najstarszą polską uczelnię na dzisiejszej uroczystości.

Na mocy podpisanych porozumień współpracę z województwem małopolskim poza Uniwersytetem Jagiellońskim rozpoczęły: Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Ignatianum, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronka Czecha w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Senatorowie pozytywnie zaopiniowani 2 kandydatów na rektora UJ

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Na UJ odkryto polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych

Stypendia za znaczące osiągnięcia dla kilkudziesięciu studentów UJ