Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rektor UJ w Radzie Muzeum przy Zamku Królewskim na Wawelu

Rektor UJ w Radzie Muzeum przy Zamku Królewskim na Wawelu

Prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, odebrał nominację na członka Rady Muzeum przy Zamku Królewskim na Wawelu - Państwowych Zbiorach Sztuki. W jej skład wszedł również prof. Jan Ostrowski, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki UJ, który przez ponad 30 lat był dyrektorem Wawelu.

 

Uroczystość powołania członków Rady Muzeum na kadencję 2020-2024 odbyła się w piątek 14 maja na Wawelu. Uczestniczyło w niej m.in. szefostwo zamku na czele z dyrektorem dr. hab. Andrzejem Betlejem, prof. UJ, który wręczył akty nominacyjne nowo wybranym.

Do głównych działań Rady należy sprawowanie nadzoru nad wypełnianiem przez Zamek Królewski na Wawelu powinności względem zbiorów i społeczeństwa oraz dokonywanie corocznej oceny z działalności zamku i opiniowanie rocznego plan działalności instytucji. W 12-osobowym gremium zasiadają także dr hab. Marek Walczak, prof. UJ, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ oraz prof. Jacek Purchla, członek Rady Uczelni UJ. Członkami Rady Muzeum są ponadto: prof. Wojciech Fałkowski, Jan Godłowski, Monika Gubała, prof. Ryszard Legutko, Robert Piaskowski, dr hab. Janusz Trupinda, Maciej Wilamowski i prof. Wojciech Włodarczyk.

Zamek Królewski na Wawelu wraz z wawelskim wzgórzem to jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. Wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości w roku 1930 stała się także jednym z najważniejszych muzeów w kraju, przechowującym cenny zespół obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. W komnatach eksponowane są słynne arrasy Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, a wawelskie zbiory sztuki wschodniej obejmują znakomitą i największą w Europie kolekcję namiotów.

Zbiory zamku są prezentowane na kilku stałych ekspozycjach, przybliżających wygląd królewskiej rezydencji w wiekach XVI i XVII. Każdą z wystaw zwiedza się odrębnie. Od wiosny do wczesnej jesieni odwiedzający mogą ponadto zejść do Smoczej Jamy, wspiąć się na najwyższe poziomy baszty Sandomierskiej, a także wyruszyć z przewodnikiem w trasę plenerową, by poznać dzieje zabudowy wzgórza wawelskiego oraz zrekonstruowane ogrody. Muzeum organizuje również wystawy czasowe i pokazy dzieł sztuki.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron