W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

16.04.2024
Seria wydawnicza Monografie FNP to prestiżowy cykl oryginalnych, odkrywczych i wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, które wyłaniane są w konkursie prowadzonym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku. Właśnie ukazały się w niej kolejne książki: "Atopie Johanna Georga Hamanna" Anny Żymełki-Pietrzak oraz "Paradoksy apofatyzmu" Piotra Urbańczyka.
więcej o W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ
W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

12.04.2024
Jagielloński-PET (J-PET) to pierwszy na świecie pozytronowy tomograf emisyjny działający w oparciu o scyntylatory plastikowe. Urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane przez prof. Pawła Moskala oraz jego zespół z Zakładu Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Wykorzystuje innowacyjne materiały polimerowe do budowy detektorów, co znacząco obniża koszty produkcji, a przez to zwiększa dostępność badań PET dla pacjentów.
więcej o W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu
Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

11.04.2024
Prof. Mateusz Borowski z Katedry Performatyki Wydziału Polonistyki UJ został laureatem programu Fulbright Slavic Award 2024-25, w ramach którego poprowadzi zajęcia dydaktyczne w Stanach Zjednoczonych na University of Illinois (UIC). Ponadto aż 15 studentek i studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie roczny staż w jednym z czterech renomowanych amerykańskich ośrodków badawczych w Austin, Charlottesville, Chicago i Oklahoma City dzięki wsparciu otrzymanemu z programu BioLAB.
więcej o Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta
Projekt z Instytutu Psychologii UJ wyróżniony przez Narodową Agencję Erasmus+

05.04.2024
Międzynarodowy projekt TEAM (Teacher Education About Multilingualism - edukacja dla nauczycieli na temat wielojęzyczności), który był współtworzony przez pracujące pod kierunkiem prof. Zofii Wodnieckiej zespoły z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego został wskazany przez Narodową Agencję Erasmus + jako przykład dobrej praktyki.
więcej o Projekt z Instytutu Psychologii UJ wyróżniony przez Narodową Agencję Erasmus+
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

28.03.2024
Dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu w wysokości ponad 1,3 mln zł, badaczka z Zakładu Biochemii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, wspólnie z prof. Tobiasem Langenhanem z niemieckiego Uniwersytetu w Lipsku (Rudolf Schönheimer Institut für Biochemie), przeprowadzi badania w obszarze komunikacji między komórkami w organizmie.
więcej o Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO