Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Obecny prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Piotr Jedynak został wybrany przez Kolegium Elektorów na rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w kadencji 2024-2028. Był jednym z czworga kandydatów na to stanowisko. Rektor elekt rozpocznie urzędowanie 1 września.
Liczba wyświetleń: 4128
Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

27 marca odbyło się posiedzenie Senatu UJ, w trakcie którego opiniowane były osoby zgłoszone przez elektorów na kandydatów na Rektora UJ na kadencję 2024-2028. W obradach udział wzięły wszystkie osoby zgłoszone przez grupy elektorów do Uczelnianej Komisji Wyborczej: prof. Armen Edigarian, prof. Tomasz Grodzicki, prof. Piotr Jedynak i prof. Dorota Malec.
Liczba wyświetleń: 2281
Stypendia za znaczące osiągnięcia dla kilkudziesięciu studentów UJ

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) opublikowało wyniki konkursu o stypendium ministra na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Szef resortu Dariusz Wieczorek przyznał granty 386 żakom. W gronie laureatów jest 37 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendium jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17 tys. złotych.
Liczba wyświetleń: 1847
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

W Auditorium Maximum UJ odbyło się spotkanie kandydatów na rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2024–2028 z elektorami i innymi członkami wspólnoty uczelni. Prof. Armen Edigarian, prof. Tomasz Grodzicki, prof. Piotr Jedynak i prof. Dorota Malec, którzy zostali wskazani przez Radę Uczelni jako kandydaci na ten urząd, odpowiadali na liczne pytania zebranych i przedstawili kluczowe punkty swoich programów wyborczych. Wyboru rektora dokonają elektorzy 25 kwietnia.
Liczba wyświetleń: 1736
Członkowie Rady Uczelni zdecydowali, kto powalczy o fotel rektora UJ

Rada Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego na posiedzeniu 4 kwietnia br. wskazała kandydatów na stanowisko rektora UJ na kadencję 2024-2028. Następcę profesora Jacka Popiela poznamy za 3 tygodnie. Wcześniej profesorowie ubiegający się o to stanowisko wezmą udział w debacie z przedstawicielami społeczności akademickiej najstarszej polskiej uczelni.
Liczba wyświetleń: 1653

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Znamy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych rankingów na świecie - QS World University Rankings by Subject 2024. W tegorocznej edycji Uniwersytet Jagielloński sklasyfikowano w 23 dyscyplinach we wszystkich 5 obszarach naukowych. Najlepiej ocenione zostały religioznawstwo, filozofia, językoznawstwo, neofilologia, geografia i historia.
Liczba wyświetleń: 1627
Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne 82 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Nowi profesorowie reprezentują 52 instytucje naukowe, a najwięcej z nich wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość odbyła się we wtorek 26 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Liczba wyświetleń: 1203
W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Jagielloński-PET (J-PET) to pierwszy na świecie pozytronowy tomograf emisyjny działający w oparciu o scyntylatory plastikowe. Urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane przez prof. Pawła Moskala oraz jego zespół z Zakładu Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Wykorzystuje innowacyjne materiały polimerowe do budowy detektorów, co znacząco obniża koszty produkcji, a przez to zwiększa dostępność badań PET dla pacjentów.
Liczba wyświetleń: 1178
Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar nominował 27 marca br. prof. Włodzimierza Wróbla z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK), która zajmie się opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach.
Liczba wyświetleń: 1148
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu w wysokości ponad 1,3 mln zł, badaczka z Zakładu Biochemii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, wspólnie z prof. Tobiasem Langenhanem z niemieckiego Uniwersytetu w Lipsku (Rudolf Schönheimer Institut für Biochemie), przeprowadzi badania w obszarze komunikacji między komórkami w organizmie.
Liczba wyświetleń: 1119