Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2023

20230927
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Ekspercka dyskusja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Data: 27.09.2023
Miejsce: Instytut Psychologii Stosowanej UJ, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 4
Witryna internetowa wydarzenia: //wisefuture.pl
Ekspercka dyskusja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

"#GrowWise. Zdrowie psychiczne młodzieży" to wydarzenie, które ma na celu promocję zdrowia psychicznego wśród młodzieży, rodziców i kadry pedagogicznej, uświadomienie stanu obecnego oraz możliwości działań w tym zakresie. Miejscem obrad będzie Instytut Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Wydarzenie obejmuje dyskusję panelową oraz aktywne uczestnictwo w części warsztatowej dla uczniów szkół licealnych oraz w części seminaryjnej dla kadry pedagogicznej oraz rodziców. Będzie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z najbardziej aktualnymi danymi dotyczącymi zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce oraz szansa na zainspirowanie się dostępnymi rozwiązaniami mającymi na celu przezwyciężanie zaobserwowanych zagrożeń. Będzie to także unikalna możliwość wzięcia udziału w praktycznych warsztatach psychoedukacyjnych Wise Future University, którym merytorycznego wsparcia udzielili dr Iwona Sikorska i dr Krzysztof Gerc z Instytutu Psychologii.

W ramach tradycyjnej edukacji systemowej niewiele jest miejsca na rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych dzieci i młodzieży, które w kontaktach z ludźmi, rozwiązywaniu konfliktów czy radzeniu sobie ze stresem ma ogromne znaczenie. Doświadczenie pandemii pokazało dodatkowo skutki izolacji społecznej, braku kontaktu i wsparcia rówieśniczego dla zdrowia psychicznego uczniów - nie tylko polskich szkół.

Dzieci i młodzież żyją w wymagających dla zdrowia psychicznego czasach. Dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży nie pozostawiają złudzeń, że sytuacja jest dramatyczna. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2022 roku odnotowano 2031 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z czego 150 zakończyło się tragicznie. To wzrost o 150 proc. w stosunku do 202 0roku. W 2022 roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę odebrała 53 tys. telefonów i podjęła 885 interwencji ratujących życie. To najwięcej w historii organizacji, czyli od 1991 roku. Ponadto, Fundacja GrowSpace podaje, że w Polsce brakuje 2,3 tysiąca psychologów szkolnych. Na jeden etat psychologa szkolnego przypada 785 uczniów. Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał, że w latach 2017-2021 liczba dzieci i młodzieży w Polsce, które są leczone z powodu zaburzeń depresyjnych i zaburzeń nastroju, wzrosła o ponad 100 proc. W 2017 roku takich osób było 12 tys., w 2021 już 25 tys.

Kondycja psychiczna młodzieży jest takim wyzwaniem ze względu na fakt, że zagrożeń nie ubywa, a wsparcia jest nadal za mało. Czynników wpływających na zdrowie psychiczne młodzieży jest wiele: wydarzenia i procesy ogólnoświatowe (wojny, głód, bieda, globalne ocieplenie, zanieczyszczenie środowiska) oraz przekazy medialne podsycające lęk. Są także zagrożenia związane z nadmierną konsumpcją mediów społecznościowych, presja środowiska w kontekście osiągnięć edukacyjnych, przemoc rówieśnicza, indywidualistyczna i konsumpcjonistyczna kultura, niedostateczna ilość czasu i uwagi najbliższych opiekunów. Ponadto, nadal w Polsce mamy do czynienia z niewystarczającą świadomością problemu oraz niską dostępnością usług z zakresu wsparcia psychologicznego.

Organizatorem wydarzenia jest Wise Future University - organizacja dobroczynna mająca na celu kształcenie kompetencji przyszłości, w tym przede wszystkim inteligencji społecznej i emocjonalnej, budowanie odporności psychicznej młodzieży w Polsce. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Instytut Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Szczegółowy program oraz zapisy na stronie wisefuture.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron