Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2023

20230923
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

"Zobacz, by zrozumieć" - pokazy ciekawej chemii

Data: 23.09.2023 - 30.01.2024
Organizator: Wydział Chemii UJ i Fundacja Pro Chemia
Kontakt: pawel.bros@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: prochemia.org
"Zobacz, by zrozumieć" - pokazy ciekawej chemii

21 września na Wydziale Chemii UJ rozpoczyna się nowa seria pokazów doświadczeń chemicznych "Zobacz, by zrozumieć - pokazy ciekawej chemii" organizowanych przez Fundację Pro Chemia. Pokazy adresowane są do uczniów liceum (klasy 1-4), którzy realizują chemię w zakresie rozszerzonym. W I semestrze pokazy będą się odbywać w czwartki o godzinie 13.30.

Od tego roku ofertę pokazów rozszerzono o nowe wydarzenie "Chemiczny escape room" - opis. To pokaz wykorzystujący elementy grywalizacji w celu praktycznego przedstawienia i omówienia doświadczeń znajdujących się w podstawie programowej z chemii w zakresie rozszerzonym, realizowanych w trakcie nauki w liceum.

Uczestnicy przenoszą się do audytorium pełnego tajemnic i wskazówek, przygotowanych przez tajemniczego entuzjastę chemii. Aby opuścić pokój, muszą rozwiązać zagadki i znaleźć szyfry do skrytek, do czego przybliży ich wykonanie eksperymentów związanych np. z miareczkowaniem, wykrywaniem substancji organicznych i nieorganicznych, czy badaniem efektów energetycznych procesów fizyko-chemicznych. Tylko w ten sposób uda im się uzyskać dostęp do ukrytych drzwi i dowiedzieć się, komu zależy na tym, by nigdy się stąd nie wydostali.

Pokaz prowadzony jest przez dwóch chemików sądowych z długoletnim doświadczeniu zarówno w nauczaniu chemii, jak i eksplorowaniu tematów związanych ze śledztwami i naukami sądowymi. Pokaz zakończony jest quizem sprawdzającym wiedzę uczestników. Podczas pokazu uczniowie biorą udział w rozwiązywaniu zagadek z wykorzystaniem swoich własnych telefonów komórkowych (niezbędny jest dostęp do internetu i przeglądarka). Nie ma konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron