Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

luty 2023

20230228
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa czasowa "Społeczność akademicka wobec zaborcy. W 160. rocznicę powstania"

Data: 28.02.2023 - 11.04.2023
Miejsce: piwnice Muzeum UJ Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15
Organizator: Muzeum UJ oraz Katedra Historii Medycyny UJ - Collegium Medicum
Wystawa czasowa "Społeczność akademicka wobec zaborcy. W 160. rocznicę powstania"

Jedną z grup społecznych, które włączyły się w prace nad przygotowaniem, a potem prowadzeniem powstania styczniowego, było środowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesorowie, młodsza kadra naukowa, absolwenci i studenci - wszyscy oni przewijają się przez karty powstańczych dziejów wnosząc swój udział w zmagania lat 1863-64. Prawnicy, lekarze, filozofowie, przyrodnicy oraz uczeni innych specjalności – nieśli pomoc powstańcom w Galicji, wstępowali do oddziałów ruszających za kordon graniczny, pracowali w agendach Rządu Narodowego, przyjmowali rannych i chorych wracających z pól bitewnych.

29 marca o godz. 16.00 w auli Collegium Maius odbędzie się spotkanie dotyczące tematyki wystawy.

W czasie wydarzenia swoje prelekcje wygłoszą:

  • prof. dr hab. Krzysztof Stopka - Kulisy powstawania wystawy "Rzecz o roku 1863. Uniwersytet Jagielloński wobec powstania styczniowego" w 2013 roku;
  • dr hab. Andrzej A. Zięba - "Dziesięć lat później - ludzie Uniwersytetu Jagiellońskiego wobec tradycji powstańczej";
  • mgr Michał Chlipała - "Powstanie styczniowe okiem rekonstruktora strony rosyjskiej".

Po spotkaniu odbędzie się pokaz obiektów związanych z powstaniem pochodzących z kolekcji Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz oprowadzanie po wystawie prezentowanej w piwnicach Collegium Maius.

Powstanie styczniowe, pomimo poniesionej klęski militarnej, było jednym z najważniejszych doświadczeń kształtujących dzieje narodu polskiego. Nie tylko pokazało, że nie ma możliwości ułożenia politycznego modus vivendi z Rosją, ale także zbudowało w świadomości narodowej trwałą legendę, która wpłynęła na postawy kolejnych pokoleń – tych, które odzyskiwały niepodległą Ojczyznę w 1918 r., jak i tych, które szły jej bronić w roku 1939. Legenda ta, niesiona w literaturze, sztukach pięknych czy historiografii, to także opowieść o pierwszym polskim Państwie Podziemnym, scalającym wysiłki wielu, nierzadko publicznie ze sobą skłóconych ludzi w jeden precyzyjnie działający organizm. Wagę tego zbiorowego wysiłku, pracy i siły woli podkreślał m.in. Józef Piłsudski w swoim słynnym odczycie „Rok 1863”.

Jedną z grup społecznych, które włączyły się w prace nad przygotowaniem, a potem prowadzeniem powstania styczniowego, było środowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesorowie, młodsza kadra naukowa, absolwenci i studenci - wszyscy oni przewijają się przez karty powstańczych dziejów wnosząc swój udział w zmagania lat 1863-64. Wszak skoro Kraków, położony tak blisko granicy Królestwa Polskiego, stał się jednym z centrów organizacji powstańczej, Uniwersytet będący bez mała najważniejszą instytucją miasta nie mógł pozostać na uboczu.

Prawnicy, lekarze, filozofowie, przyrodnicy oraz uczeni innych specjalności – nieśli pomoc powstańcom w Galicji, wstępowali do oddziałów ruszających za kordon graniczny, pracowali w agendach Rządu Narodowego, przyjmowali rannych i chorych wracających z pól bitewnych. Pamięci tych właśnie ludzi, uniwersyteckiej wspólnoty, dedykowana jest wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. 

Wystawę można oglądać codziennie w piwnicach Collegium Maius w godz. 10.00-17.30, wstęp wolny.  

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron