Uczeni z Krakowa i Kioto zbadają rolę wisfatyny we wczesnej embriogenezie
mobilna

Uczeni z Krakowa i Kioto zbadają rolę wisfatyny we wczesnej embriogenezie

27.01.2023
Dr Patrycja Kurowska z Wydziału Biologii UJ została laureatką programu w ramach współpracy Polskiej Akademii Nauk z Japońskim Towarzystwem Popierania Nauki. Dzięki realizacji projektu "New insight on visfatin (Nampt) role in mouse embryo development" możliwa będzie wymiana młodych naukowców pomiędzy Pracownią Fizjologii i Toksykologii Rozrodu Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ a Laboratorium Biologii Rozrodu Uniwersytetu w Kioto.
więcej o Uczeni z Krakowa i Kioto zbadają rolę wisfatyny we wczesnej embriogenezie
Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim
relacja

Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim

26.01.2023
Wykładem prof. Aleksandra Skotnickiego pt. "Kopernik w Krakowie. Kraków Kopernikowi", który został wygłoszony 26 stycznia w Librarii Collegium Maius UJ symbolicznie zainaugurowano krakowskie obchody Roku Mikołaja Kopernika organizowane z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma.
więcej o Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim
Upamiętnienie 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
relacja

Upamiętnienie 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

26.01.2023
Dzięki inicjatywie Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, Uniwersytet Jagielloński, przy współudziale UJ Collegium Medicum oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, od lat przypomina o kolejnych rocznicach wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz. Z tej okazji co roku w terminie zbliżonym do 27 stycznia w Collegium Novum UJ organizowane są sesje naukowe.
więcej o Upamiętnienie 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Finał pierwszej edycji Nagrody im. Zofii i Jana Włodków
nagrody

Finał pierwszej edycji Nagrody im. Zofii i Jana Włodków

26.01.2023
24 stycznia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu o Nagrodę im. Zofii i Jana Włodków, której celem jest honorowanie najlepszej pracy magisterskiej w dziedzinie nauk humanistycznych dotyczącej problematyki ziemiańskiej, w tym wkładu ziemiaństwa w tworzenie i rozwój państwowości na różnych etapach historii Polski, zaangażowania w rozwój rolnictwa i przemysłu, działalności publicznej, wojskowej, naukowej oraz w dziedzinie kultury i oświaty, a także zasług patriotycznych.
więcej o Finał pierwszej edycji Nagrody im. Zofii i Jana Włodków
Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta
osiągnięcie mobilna

Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta

24.01.2023
Dobiegła końca procedura konkursowa dla programów Fulbright STEM Impact Award 2022-23 i Fulbright Senior Award 2023-24. W gronie laureatów znaleźli się naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Wydziału Filozoficznego UJ. Dzięki uzyskanym stypendiom zrealizują własne projekty badawcze w Stanach Zjednoczonych.
więcej o Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta