Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Fabian Kapuścik: Wszystko staje się możliwe, kiedy zaczniesz działać

Fabian Kapuścik: Wszystko staje się możliwe, kiedy zaczniesz działać

Fabian jest studentem Wydziału Matematyki i Informatyki. Choć większość życia mieszkał w Berlinie i właśnie tam rozpoczął studia informatyczne, niedawno zdecydował się przenieść na Uniwersytet Jagielloński. Zapraszamy do przeczytania kolejnej części cyklu „Twarze UJ".

Fabian urodził się w Berlinie. Mieszkał tam przez 21 lat i to właśnie tam zaczął studiować. Przeprowadził się do Krakowa dopiero w 2014 roku. Na informatykę zdecydował się już w Berlinie, ponieważ od dziecka interesował się nowymi osiągnięciami techniki. Mówi, że to zainteresowanie zapewne odziedziczył po ojcu elektryku.

Fascynacja Krakowem

Krakowem był oczarowany od pierwszego wejrzenia i to właśnie ten fakt przesądził o wyborze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po spędzeniu sylwestra w Zakopanem wracał ze znajomymi do domu przez Kraków. W trakcie dwugodzinnej przerwy w podróży spacerował po Rynku i jego okolicach, chłonąc atmosferę miasta. Spodobało mu się tu na tyle, że zdecydował się studiować właśnie tutaj. Rozważał przez chwilę inne krakowskie uczelnie, ale ostatecznie wybrał UJ. Decyzja ta wynikła z rekomendacji znajomych, a także rekrutera z firmy Microsoft.

Akademia wyobraźni

Ze względu na nietypowy tok studiów (przeniesienie z Niemiec do Polski), sytuacja Fabiana na uczelni jest trochę skomplikowana. Chociaż jest na drugim roku, zaczął już pisać pracę licencjacką i nadrabia różnice studiów z Berlina.

W trakcie studiów Fabian założył Koło Naukowe „ImagineAcademy". W jego ramach członkowie koła organizują przeróżne rzeczy, głównie różnego rodzaju wydarzenia i konferencje, na które zapraszają znane osobistości i ekspertów z całego świata. Na koło składają się cztery sekcje, w ramach których prowadzone są co tydzień warsztaty dla studentów i licealistów. Tematyka, której poświęcona jest działalność sekcji, jest bardzo zróżnicowana: jedna skupia się stricte na programowaniu, druga na user experience, trzecia na szeroko pojętym tworzeniu gier komputerowych, a czwarta na biznesie i start-upach. Formalnie do koła należy około 40 osób, ale też nie wszyscy są do niego oficjalnie zapisani, więc realna liczba jest większa. Członkowie koła spotykają się na Wydziale Matematyki i Informatyki w nowoczesnych salach komputerowych.

Więcej niż kawa i programowanie

Siłą rzeczy większość tematów, którymi interesuje się Fabian, skupia się wokół dziedziny, którą studiuje. W kole wraz ze znajomymi stworzył zespół, z którym często wybiera się na różnego rodzaju konkursy czy hackathony, jak na przykład Night of the Living Devs w Warszawie. Bardzo dużo czasu inwestuje w rozwijanie niezależnych projektów pozauczelnianych. W tym roku brali także udział w międzynarodowym konkursie ImagineCup organizowanym przez firmę Microsoft. Z projektem pod nazwą „liveaid" osiągnęli kilka sukcesów w trakcie konkursu. Chociaż nie byli głównymi zwycięzcami ImagineCup, to ich droga się nie zakończyła – wręcz przeciwnie, dopiero zaczęła. Dzięki konkursowi otrzymali kilka zaproszeń na różne wydarzenia, na których mogli przedstawić swój projekt. Ostatnim takim wydarzeniem było Tech Expo w Warszawie, na którym udało się zainteresować jednego inwestora projektem „liveaid". Aktualnie współpracują z SOR-em Szpitala Uniwersyteckiego i z inwestorem firmy BlackPearls VC. Projekt „liveaid" ma na celu zwiększyć efektywność komunikacji w sytuacjach krytycznych, szczególne jeśli chodzi o system wezwania pomocy/karetki.

Jeżeli chodzi o bardziej aktywny wypoczynek, Fabian chętnie wybiera się na spacery w góry, a także pływa i biega.

Być jak Elon Musk

Zapytany o inspiracje i wzory do naśladowania Fabian odpowiada, że na pewno jest kilka takich osób, ale z miejsca podaje za przykład Elona Muska, przedsiębiorcy, wynalazcy i filantropa, założyciela firm PayPal, SpaceX i Tesla Motors. Czytał nieco o jego historii i bardzo imponuje mu sposób, w jaki konsekwentnie realizuje swoje cele i marzenia, jednocześnie działając dla dobra ludzkości.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron