Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jan Sławiński: Życie jak w komiksie

Jan Sławiński: Życie jak w komiksie

Jest studentem II roku studiów magisterskich na kierunku teksty kultury Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowo zajmuje się kulturą, filmem i komiksem. Od kilku lat prowadzi blog o popkulturze.

Pochodzi z Krakowa. Jest absolwentem scenariopisarstwa w AMA Film School, ukończył studia licencjackie z filmoznawstwa, pracę magisterską na tekstach kultury poświęca filmowym adaptacjom komiksów i ich związkom z kinem gatunków.

 

Jak sam wspomina, przed rozpoczęciem studiów nie interesował się kinematografią. Podobnie jak wiele innych osób w jego wieku, nie wiedział, jakie studia wybrać po skończeniu liceum. Filmoznawstwo okazało się strzałem w dziesiątkę. Wykładowcy i plan zajęć sprawiły, że Jan odkrył pasję swojego życia. Zafascynowany historią kina, szybko zaczął nadrabiać zaległości. Zajęcia na studiach okazały się niezwykle interesujące, a przygotowanie do egzaminów przestało być przykrym obowiązkiem, gdyż łączyło się z poznawaniem mnóstwa intrygujących informacji o filmach i reżyserach z całego świata. Dziś praktycznie nie ma dnia, by czegoś nie oglądał lub nie czytał o kinie. Na drugim roku Jan dołączył do redakcji studenckiego magazynu filmowego 16 milimetrów, gdzie mógł regularnie publikować teksty dotyczące jego pasji.

Pierwsze opowiadania napisał jeszcze w podstawówce. Zadebiutował w antologii fantasy kilka dni przed przystąpieniem do matury. W międzyczasie zaczął pisać scenariusze komiksowe. Na studiach zrozumiał, że scenariusze filmowe mają o wiele większy potencjał, a praca w zespole sprawia mu najwięcej radości. Podczas warsztatów filmowych na filmoznawstwie zrealizował ze znajomymi dwa krótkie metraże: Panienka z pudełka oraz Gości nie będzie. Obecnie trwają prace nad filmem Safari, którego scenariusz jest efektem kursu w AMA Film School.

Na studiach zrozumiał, że scenariusze filmowe mają o wiele większy potencjał, a praca w zespole sprawia mu najwięcej radości.

Jan na co dzień prowadzi Blog Anonimowego Grzybiarza o popkulturze: http://mnichhistorii.blogspot.com (Facebook: http://facebook.com/AnonimowyGrzybiarz92). Recenzje, felietony o komiksach i filmach oraz wywiady z twórcami pojawiają się regularnie, przynajmniej raz w tygodniu (najczęściej w poniedziałki i piątki). Teksty Jana można również znaleźć m.in. w Zeszytach komiksowych, Magazynie Krakowskim oraz na portalach internetowych. Regularnie współpracuje z portalami Aleja Komiksu (od 2011), Geezmo.pl (blog CD Projektu) oraz F5 (cykl artykułów o współczesnym polskim komiksie).

Jako członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego współorganizował dwie ostatnie edycje Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Aktywnie uczestniczy w Piątkowych Spotkaniach z Komiksem organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Rokrocznie jeździ do Łodzi na Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, największy festiwal tego typu w środkowo-wschodniej części Europy.

- Lubię kina studyjne, mają unikatowy repertuar i klimat. „Kultura widza" również jest wyższa – rzadko się zdarzy, by ktoś rzucał popcornem lub głośno komentował wydarzenia na ekranie. Staram się być na bieżąco ze wszystkimi premierami, w kinach studyjnych oglądam nagradzane na festiwalach filmy, ale nie gardzę bombastycznymi blockbusterami w multipleksach. Uwielbiam także kino klasyczne oraz filmy noir, a w związku z moją pracą magisterską oglądam wszystkie adaptacje komiksów, których w ostatnim czasie jest prawdziwe zatrzęsienie. Często odwiedzam Dyskusyjne Kluby Filmowe (DKF) oraz różnorakie festiwale filmowe – opowiada Jan.

Dzięki studiom i pracy poznaje inspirujących ludzi. – Dzięki tzw. „blokom" na tekstach kultury można wybrać sobie wykłady i ułożyć plan zajęć dopasowany do zainteresowań. Kadra wykładowcza składa się ze specjalistów różnych dziedzin powiązanych z kulturą, dzięki czemu można spojrzeć na wiele zagadnień z różnej perspektywy. Ponadto, co szczególnie mnie cieszy, poważnie podchodzi się tu do popkultury. Seriale i komiksy są tu traktowane na równi z literaturą piękną, a to raczej rzadkość w dyskursie akademickim – dodaje na zakończenie. W przyszłości chciałby utrzymywać się z pisania.

Zdjęcia: archiwum prywatne.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron