Społeczność akademicka UJ reaguje na kryzys klimatyczny

- Jesteśmy osobami związanymi z Uniwersytetem Jagiellońskim, niegodzącymi się na dalsze bagatelizowanie powagi kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Razem budujemy akademicki ruch społeczny i działamy na rzecz sprawiedliwości klimatycznej – piszą o sobie ludzie zrzeszeni wokół inicjatywy KlimatUJ, którzy przedstawili władzom UJ petycję, w której domagają się przyjęcia przez uczelnię strategii klimatycznej.

15 stycznia przedstawicielki KlimatUJ - oddolnej proklimatycznej inicjatywy na naszym uniwersytecie - prof. Katarzyna Jasikowska, Agnieszka Kowalczyk, Dorota Łanoszka oraz Małgorzata Śliż spotkały się z członkami władz UJ – rektorem UJ prof. Jackiem Popielem, prorektorem ds. dydaktyki prof. Armenem Edigarianem, prorektorem ds. rozwoju prof. Jarosławem Górniakiem oraz kanclerz Moniką Harpulą.

Podczas internetowej wideokonferencji rozmawiano o postulatach, które znalazły się w przekazanym rektorowi UJ dokumencie, pod którym inicjatywie KlimatUJ udało się zebrać wśród studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych UJ 1052 podpisy.

Autorzy petycji podkreślają, że trwający kryzys klimatyczno-ekologiczny jest największym wyzwaniem w dziejach ludzkości, a antropogeniczny wpływ na jego genezę i narastanie nie budzi wątpliwości wśród ekspertów.

Wśród najważniejszych działań, których wprowadzenia do stycznia 2022 roku domagają się aktywiści wymieniane są:

• wyznaczenie terminu, w którym Uniwersytet Jagielloński stanie się instytucją neutralną węglowo i utworzenie planu, który umożliwi jak najszybsze osiągnięcie tego celu;
  • stworzenie i wspieranie interdyscyplinarnej, międzywydziałowej grupy ekspertek i ekspertów, którzy będą szerzyć rzetelne informacje o stanie ekosystemu i klimatu w społeczeństwie;
  • stworzenie programu grantowego, wspierającego interdyscyplinarne badania stosowane w dziedzinie zapobiegania skutkom katastrofy klimatycznej i ekologicznej;
  • włączenie do programów nauczania wszystkich kierunków studiów otwartych zajęć poświęconych trwającemu kryzysowi klimatyczno-ekologicznemu,
  • przeprowadzenie audytu energetycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii, wyeliminowania wszelkich form jej marnowania oraz do czerpania jej z możliwie jak najmniej emisyjnych źródeł;
  • zainicjowanie akcji masowych nasadzeń odpowiednich gatunków roślin na terenach należących do Uniwersytetu.

W opinii inicjatywy KlimatUJ, niezbędne jest nadanie powyższym celom i zobowiązaniom rangi wiążącego aktu prawnego, w którym znajdą się konkretne rezultaty, wyznaczające stopień realizacji danego celu, przypisane do konkretnych, odpowiedzialnych za ich realizację osób lub jednostek, a także harmonogram oraz konsekwencje administracyjne związane z brakiem jego realizacji.

Przedstawione postulaty spotkały się ze zrozumieniem władz UJ. Podkreślone zostało, że niektóre działania zostały już wdrożone (np. wyeliminowanie plastikowych opakowań, pojemników i sztućców z zamówień dotyczących obsługi spotkań i imprez organizowanych przez administrację UJ). Podkreślona została także konieczność przeprowadzenia szerokich konsultacji przed opracowaniem strategii klimatycznej dla uczelni. Zaproponowane zostało także utworzenie przy Wydziale Biologii UJ nowego organu - rady klimatycznej, eksperckiego gremium, które zajmować by się miało zarządzaniem uczelnią w sposób zrównoważony.

Warto zasygnalizować, że przy Instytucie Socjologii UJ powstał adresowany do wszystkich studentów kurs, który obejmuje serię wykładów o tematyce ochrony klimatu. Z powodu pandemii odbywają się one w formie on-line: socjologia.uj.edu.pl/klimatuj.

Petycja KlimatUJ skierowana do Rektora UJ
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO