Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ambasador Indonezji z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Ambasador Indonezji z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

W czwartek 16 marca 2023 Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja pod przewodnictwem ambasador Indonezji Anity Lidyi Luhulimy, której towarzyszyli I sekretarz ds. informacji, spraw społecznych i kulturalnych w Ambasadzie Republiki Indonezji w RP Yoan Nike Afilia i konsul honorowy Republiki Indonezji w Krakowie Marian Skrzypiec. Członków delegacji w Sali Senackiej Collegium Novum UJ podjęli rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec.

We wstępie do spotkania prof. Jacek Popiel przedstawił krótkie streszczenie historii najstarszej uczelni w Polsce oraz opisał poszczególne elementy, które wchodzą w skład dzisiejszego Uniwersytetu, ze szczególnym uwzględnieniem III kampusu, w którego granicach zlokalizowane są wydziały prowadzące działalność w obszarze nauk przyrodniczych i ścisłych, stanowiących jego najnowocześniejszą część, a także placówek Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, będącego największym i zarazem najnowocześniejszym tego rodzaju ośrodkiem w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

W dalszej części spotkania prof. Dorota Malec przypomniała, że w styczniu 2013 r. na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ gościł z wykładem Ambasador Republiki Indonezji w Polsce poprzedniej kadencji, dr Darmansjah Djumala (odczyt zatytułowany był: „Indonesia on the Move”), a następnie wspomniała o sukcesach odnoszonych przez polskich studentów w projektach i konkursach organizowanych Indonezji, tudzież o analogicznych dokonaniach indonezyjskich studentów w Polsce. Podkreśliła także, że Jagiellońskie Centrum Językowe posiada w swym portfolio lektoraty języka indonezyjskiego i zaznaczyła, że indonezyjscy studenci kształcący się w Uniwersytecie Jagiellońskim mogą korzystać z bogatej oferty zajęć prowadzonych w języku angielskim.

Ambasador Luhulima wskazała, że nawiązaniem porozumień bilateralnych z Uniwersytetem Jagiellońskim mogą być potencjalnie zainteresowane dwie kolejne uczelnie indonezyjskie (oprócz Janabadra University i University of Indonesia, z którymi UJ już współpracuje) i zasygnalizowała, że strona indonezyjska gotowa jest włączyć UJ do programu stypendialnego Indonesia International Student Mobility Award (IISMA). Kraków mogliby dzięki temu zacząć odwiedzać w celach edukacyjnych studenci z Indonezji (do tej pory jedyną polską uczelnią, która przyjmowała ich regularnie w ramach ww. programu, był Uniwersytet Warszawski). Na koniec dodała również, że zamierza podejmować intensywne starania na rzecz zwiększenia zainteresowania Polską, Krakowem i Uniwersytetem Jagiellońskim wśród studentów z Indonezji.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu <span lang="en">FIRST TEAM</span> FENG

Naukowcy z UJ wśród laureatów konkursu FIRST TEAM FENG

Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów

Na UJ powstały prekursory do produkcji molekularnych magnesów

Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Władze UJ powołują Zespół Roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami

Władze UJ powołują Zespół Roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami

Widok zawartości stron Widok zawartości stron