Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

129. numer Miesięcznika UJ "Alma Mater"

Ukazał się 129. numer Miesięcznika Uniwersytetu Jagiellońskiego "Alma Mater". W numerze między innymi obszerny wywiad Rity Pagacz-Moczarskiej z prorektorem naszej uczelni ds. rozwoju prof. Piotrem Tworzewskim, który opowiada o inwestycjach i planach naszej uczelni, o dalszym rozwoju Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ i problemach komunikacyjnych dotyczących nowych lokalizacji uniwersyteckich, o zmianach w projekcie budowy Paderevianum II.

Wydanie nowego numeru zbiegło się z obchodami Uniwersyteckiego Dnia Pamięci. W Miesięczniku nie zabrakło zatem artykułów związanych z tym wydarzeniem. Franciszek Wasyl opisuje nieznane dotąd dokumenty dotyczące Sonderaktion Krakau. Ewa Mykietów-Turczyńska napisała ciekawe wspomnienie o dr. Stanisławie Janiku, pracowniku UJ i więźniu niemieckich obozów. Ewa Kapusta i Piotr Kapusta piszą o inwentaryzacji grobów wojennych prowadzonej na zlecenie Urzędu Wojewódzkiego z pomocą Koła Naukowego Historyków Studentów UJ.

Ponadto w numerze można znaleźć informacje o najważniejszych konferencjach, które odbyły się w ostatnich miesiącach, rozmowy z ich organizatorami i opisy wniosków, jakie rodzą się po konferencyjnych dysputach. Czytelnicy odnajdą informacje o następujących konferencjach, zjazdach i sympozjach: 23 International Liquid Crystal Conference, Polsko-Amerykańskim Kongresie Urologicznym (w obszernym wywiadzie odpowiada na pytania prof. Zygmunt Dobrowolski), XIII Międzynarodowych Warsztatach dla Młodych Matematyków, o sesji "Nowi Ormianie w Polsce", konferencji "Czasy Jagiełły i Witolda".

Nie zabrakło doniesień o planowanych na uczelni wystawach, o pomysłach i pracach studentów, o sukcesach naszych pracowników. Zwraca uwagę rozmowa ze współautorem publikacji w "Science" dr. hab. Arturem Osyczką przeprowadzona przez Dominikę Gizę.

Numer tradycyjnie zamyka kalendarium uniwersyteckich wydarzeń ostatniego okresu i spis najciekawszych nowości wydawniczych związanych z inicjatywami naszej uczelni i jej pracowników.

Nowy numer jest dostępny bezpłatnie w siedzibie redakcji: ul. Piłsudskiego 8/1. Redakcja serdecznie zaprasza do lektury.

 

(ŁS)
 

Data opublikowania: 09.11.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron