Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rozwiązanie konkursu „Kraków w czasach okupacji 1939 – 1945"

6 listopada 2010 r. w czasie otwarcia w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera wystawy Do piekła Sachsenhausen. Los krakowskich uczonych na początku II wojny światowej odbyło się uroczyste ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród w konkursie "Kraków w czasach okupacji 1939 - 1945", organizowanym przez studentów naszej uczelni Lidię Cibor i Krzysztofa Lewandowskiego.

Celem konkursu było oddanie czci zamordowanym profesorom krakowskich uczelni w czasie pacyfikacji hitlerowskiej. Organizatorzy postawili sobie również za cel propagowanie wśród studentów historii Miasta Krakowa, w tym historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1939 – 1945, jak również promocję stałej wystawy „Kraków – czas okupacji 1939 – 1945 w Fabryce Emalii Emila Oskara Schindlera" zorganizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

W konkursie mogli brać udział wszyscy studiujący na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestnicy konkursu rejestrowali się na stronie internetowej www.uj.edu.pl/konkurs, na której pomiędzy 27 października a 2 listopada rozwiązywali test składający się z 62 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Uczestnik mógł otrzymać 100 punktów.

Wygrała Monika Parafiniuk studiująca na Wydziale Chemii, która zdobyła maksymalną liczbę punktów.

Oto pierwsza szóstka konkursowych zmagań:

  • 1. Monika Parafiniuk, Wydział Chemii, 100 punktów,
  • 2. Karolina Chwist, Wydział Prawa i Administracji, 85 punktów,
  • 3. Agata Wosik, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, 85 punktów,
  • 4. Justyna Kędziora, Wydział Chemii,
  • 5. Tomasz Orzechowski, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej,
  • 6. Filip Celiński, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

W konkursie wzięło udział 96 osób.

Laureaci konkursu otrzymali liczne nagrody ufundowane przez: Uniwersytet Jagielloński, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego "Bratniak" oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagrody w imieniu organizatorów i fundatorów wręczał rektor UJ prof. Karol Musioł.

Data opublikowania: 10.11.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron