Otwarcie Kolekcji Profesora Alberta Dunninga w Instytucie Muzykologii UJ

18 maja 2010 roku w Instytucie Muzykologii UJ odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia i prezentacji Kolekcji profesora Alberta Dunninga (1936-2005), wybitnego holenderskiego muzykologa, badacza muzyki XVII wieku oraz holendersko-włoskich związków muzycznych.

Uroczystość odbyła się z udziałem Jeanine Dunning i przyjaciół profesora, którzy przyjechali z Holandii, prodziekana Wydziału Historycznego UJ – dr hab. Jana Święcha, prof. UJ, dyrektora Instytutu Muzykologii UJ – dr hab. Renaty Suchowiejko oraz pracowników i studentów instytutu.

W czasie uroczystości odbył się koncert w wykonaniu prof. Robina Stowella (skrzypce) z Cardiff University, School of Music.

Profesor Albert Dunning był wykładowcą m.in. na uniwersytetach w Tübingen, Rzymie, Syracuse, Amsterdamie i Utrechcie. W 1988 związał się na stałe z Facoltà di Musicologia Università degli studi di Pavia w Cremonie. W czasie swojej ostatniej wizyty w Krakowie w 2003 roku z okazji I Konferencji „Early Music. Context and Ideas” prof. Dunning zaoferował przekazanie dla Instytutu Muzykologii UJ swojego prywatnego księgozbioru. W grudniu 2003 roku Senat UJ wyraził zgodę na przyjęcie daru, który w marcu 2004 roku trafił do Biblioteki Instytutu Muzykologii. Zakończony w ostatnich latach remont Pałacu Pusłowskich w Krakowie, w którym mieści się instytut, pozwolił przygotować odpowiednie miejsce dla tej kolekcji i podjąć prace katalogowe.

Kolekcja profesora Alberta Dunninga składa się z ok. 1400 woluminów książek i druków muzycznych, czterech XVIII-wiecznych starodruków, 66 tytułów czasopism muzycznych oraz 300 płyt gramofonowych. Katalog Kolekcji znajduje się w komputerowym katalogu zbiorów bibliotek UJ, a kolekcja jest udostępniana w Czytelni Biblioteki i Fonoteki Instytutu Muzykologii UJ.

Stanisław Hrabia

Data publikacji: 20.05.2010