Powstaje pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Budowa na półmetku

Prace na budowie hotelu przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jesienią bieżącego roku pierwsi rodzice i opiekunowie dzieci przebywających na leczeniu w krakowskiej placówce skorzystają z bezpłatnego pobytu w budowanym przez Fundację Ronalda McDonalda "Domu poza Domem".

Od rozpoczęcia budowy minęło sześć miesięcy. W tym czasie wykonano wszystkie zaplanowane prace ziemne i żelbetowe. Zakończono etap stanu surowego, położono wszystkie instalacje podziemne. Gotowe są potężne zbiorniki na wodę na potrzeby nowoczesnej instalacji spryskiwaczy przeciwpożarowych. Na ukończeniu są prace dachowe, w ramach których ułożono warstwy izolacyjne i zamontowano klapy dymowe. Wykonano szlichty betonowe na poziomie parteru.

Aktualnie w budynku wykonywane są ściany działowe, trwa montaż instalacji wentylacyjnej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz prefabrykacja ślusarki okiennej i przygotowania do montażu okien. W najbliższych tygodniach na dachu montowane będą centrale wentylacyjne i panele fotowoltaiczne służące do podgrzewania wody użytkowej.

- Krakowski Dom Ronalda McDonalda to nie tylko ściany i powierzchnia użytkowa. Parametry techniczne są bardzo ważne, ale to co naprawdę zaoferuje ta placówka to wsparcie, jakie będzie dawała rodzicom i bliskim małych pacjentów szpitala w trudnych chwilach hospitalizacji i procesu leczenia. Możliwość skorzystania z domowych warunków, spokoju i poczucia bezpieczeństwa, pozwolą bliskim małych pacjentów w pełni skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu dziecka w walce z chorobą. Domy Ronalda McDonalda, gdziekolwiek na świecie powstają, służą rodzinie, by być razem w najtrudniejszym dla niej czasie, jakim jest choroba dziecka - mówi prezes Fundacji Ronalda McDonalda prof. Adam Jelonek.

Poza nieodpłatnymi, komfortowymi warunkami pobytu, wsparcie rodzicom korzystającym z hotelu na krakowskim Prokocimiu zapewni troskliwa, profesjonalna kadra oraz wolontariusze. Korzystając z okazji Fundacja Ronalda McDonalda zaprasza wszystkich ludzi o otwartych sercach, którzy poprzez swoje kompetencje, czas i wiedzę pragną wesprzeć działania Domu, o kontakt z jej biurem. Poza nieocenionym wsparciem wolontariuszy wysoką jakość obsługi Domu zapewni także stały zespół pracowników. Nabór osób zainteresowanych tego typu pracą rozpocznie się w kwietniu.

Krakowski "Dom poza Domem" będzie miał około 1300 m kw. powierzchni użytkowej. W dwukondygnacyjnym budynku znajdzie się 20 pokoi, w tym także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komunikację między piętrami usprawni nowoczesna winda. Funkcję hotelową uzupełni duża powierzchnia użytkowa. Na parterze zlokalizowana będzie przestronna kuchnia umożliwiająca korzystanie przez wielu gości jednocześnie. Ponadto na tym piętrze zaprojektowano wspólną jadalnię, pokój zabaw dla dzieci, przestronny salon wypoczynkowy. Oprócz powierzchni ogólnodostępnej dla gości hotelu w budynku znajdą się pomieszczenia biurowe dla personelu a także wolontariuszy współpracujących z placówką. Pozostała powierzchnia przeznaczona została na pralnię, obszerne magazyny i pomieszczenia techniczne.

Inwestycja prowadzona jest w całości ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej oraz różnego rodzaju akcji charytatywnych. Darowizny rzeczowe i finansowe na rzecz budowy przekazało do chwili obecnej ponad 60 firm, głównie producentów i dystrybutorów różnorodnych materiałów budowlanych oraz elementów wyposażenia. Partnerzy budowy służą także niezbędnym wsparciem eksperckim i finansowym.

Data publikacji: 27.03.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały