Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Święto Konstytucji 3 Maja na Uniwersytecie Jagiellońskim

Z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na dziedzińcu Collegium Kołłątaja UJ zorganizowana została ceremonia uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem współtwórcy tego dokumentu oraz rektora i reformatora Akademii Krakowskiej – Hugona Kołłątaja. W obchodach święta wzięli udział przedstawiciele władz Uniwersytetu – prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor UJ, prof. dr hab. Maria Jolanta Flis, prorektor UJ ds. rozwoju, oraz Ewa Pędracka-Kwaskowska, kanclerz UJ, jak również władze Krakowa oraz województwa małopolskiego – Jerzy Miller, wojewoda małopolski, Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego, Katarzyna Cięciak, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji i Sławomir Pierzyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, a także dowódca 6. BDP generał Adam Joks w towarzystwie oficerów i asysty honorowej, konsulowie USA, Węgier, Niemiec, Ukrainy i Słowacji, oraz przedstawiciele organizacji społecznych i kombatanckich.

Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów została uchwalona 3 maja 1791 roku. Była to pierwsza ustawa zasadnicza w nowożytnej Europie, druga na świecie po amerykańskiej. Już w dwa dni po jej uchwaleniu przez Sejm Wielki dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku 3 maja znów jest oficjalnym świętem państwowym.

Zgodnie z decyzją Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego rok 2012 obchodzony był jako Rok Kołłątaja. 28 maja 2012 roku na dziedzińcu Collegium Kołłątaja uroczyście odsłonięto jego pomnik zaprojektowany przez prof. Aleksandra Śliwę z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w Ogrodzie Profesorskim zasadzono różę upamiętniającą tego wybitnego uczonego.

Data publikacji: 03.05.2015
Osoba publikująca: Bartosz Zawiślak

Widok zawartości stron Widok zawartości stron