Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Yiyu Chen w gronie najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

<span lang="zh">Yiyu Chen</span> w gronie najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

Yiyu Chen z Chin, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ), została laureatką nagrody specjalnej w 12. edycji konkursu INTERSTUDENT. Gala wręczenia nagród odbędzie się w tym tygodniu podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”, której gospodarzem jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

 

Konkurs INTERSTUDENT organizowany jest w ramach programu "Study in Poland" przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" oraz Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Lisa, rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wskazuje laureatów spośród cudzoziemców kształcących się w polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich w uczelniach publicznych i niepublicznych. Warunkiem udziału jest aktywność w lokalnym środowisku studenckim: kulturalna, społeczna, ekologiczna czy sportowa oraz dobre wyniki w nauce i uczestnictwo w ciekawych projektach badawczych.

"Chociaż w ostatnich dwóch latach to zadanie stało się trudniejsze, udało nam się pokazać zagranicznych studentów, którzy mimo obaw i utrudnień wynikających z epidemii pozostali w naszym kraju. Studiują, działają społecznie, angażują się w życie swoich społeczności. Są przykładem dla kolegów i ambasadorami polskich uczelni w swoich krajach" - informują organizatorzy konkursu.

W tym roku nagrodę specjalną, za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie w działalność społeczną, przyznano Yiyu Chen z Chin, studentce IV roku prawa na WPiA UJ. Laureatka pochodzi z Chin, gdzie skończyła polonistykę na Guangdong University of Foreign Studies w Guangzhou. Do Krakowa przyjechała w 2018 roku. Nagrodzona nie studiuje prawa w języku obcym, dedykowanym dla studentów zagranicznych, ale po polsku, na kierunku, który nawet dla polskich studentów jest dużym wyzwaniem. - Radzi sobie na tych studiach doskonale, stanowi wzór pracowitości i zaangażowania, a swoim entuzjazmem zaraża innych. Jest nie tylko wzorową studentką z bardzo wysoką średnią ocen, lecz ma dodatkowe liczne osiągnięcia - mówi dr Anna Wysoka-Bar z Centrum Prawa Prywatnego Międzynarodowego UJ.

Yiyu Chen na trzecim roku studiów uzyskała prestiżowy grant w ramach POB Society of the Future z programu Inicjatywa Doskonałości Uniwersytetu Jagiellońskiego, konkurując z polskimi i zagranicznymi studentami wszystkich kierunków UJ. W ramach projektu ukończyła szkołę letnią w słynnej Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego w Holandii oraz dwa kursy w Akademii Prawa Europejskiego w Niemczech. W tym roku reprezentuje UJ w międzynarodowym konkursie PAX Moot Court. Udział w nim ukazał kolejne jej pozytywne cechy - umiejętność pracy zespołowej, odpowiedzialność.

Studentka aktywnie działa na rzecz przybliżenia kultury chińskiej w Polsce. Pracuje jako wolontariuszka w Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ Instytut Konfucjusza w Krakowie. Prowadzi tu zajęcia z języka chińskiego, a także wspiera organizacyjnie działalność instytutu w organizacji konkursów plastycznych dla dzieci, konkursów fotograficznych, koncertów i przedstawień.

- Mimo licznych obowiązków na studiach i w czasie wolnym Yiyu Chen działa na rzecz szeroko rozumianego społeczeństwa, służąc nam wszystkim znajomością języka chińskiego. Pracuje jako tłumacz dla organów administracji państwowej, np. podczas przesłuchań w organach skarbowych i sądach. Jest to praca wymagająca ogromnego profesjonalizmu, znajomości zasad etyki zawodowej i odporności psychicznej - dodaje dr Anna Wysoka-Bar.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: Karen Nyakato Kyabega z Tanzanii, studentka III roku International Relations and Area Studies na Uniwersytecie Warszawskim (studia licencjackie); Maksym Shcherbyuk z Ukrainy, absolwent Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (studia magisterskie) oraz Peliyagodage Chathura Dineth Perera ze Sri Lanki, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (studia doktoranckie).

Polecamy również
Roberta Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Roberta Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Amerykańska nagroda wydawnicza dla uczonej z Instytutu Muzykologii

Amerykańska nagroda wydawnicza dla uczonej z Instytutu Muzykologii

Student Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżniony w konkursie INTERSTUDENT 2024

Student Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżniony w konkursie INTERSTUDENT 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron