Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda im. Benedykta Polaka dla badaczki Kurdów i Kurdystanu

Nagroda im. Benedykta Polaka dla badaczki Kurdów i Kurdystanu

25 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczystość wręczenia 8. Nagrody im. Benedykta Polaka. Jedną z laureatek jest dr hab. Joanna Bocheńska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistka w zakresie tematyki kurdyjskiej.

 


"Dr hab. Joanna Bocheńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego współpracuje z licznymi organizacjami i naukowcami z Bliskiego Wschodu. Jej dokonania, wiedza i biegłość językowa jest doceniana w kurdyjskim i kurdologicznym środowisku naukowym. W języku kurdyjskim określana jest jako mamosta, co znaczy 'mistrz', 'nauczyciel'" - czytamy w komunikacie organizatorów.

Dr hab. Joanna Bocheńska pracuje jako adiunkt w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (Zakład Iranistyki). Jest kierownikiem powstałej w 2008 roku Pracowni Studiów Kurdyjskich. W latach 2013-2018 stała na czele zespołowego projektu badawczego "Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej". Jego głównym rezultatem jest książka "Rediscovering Kurdistan’s Cultures and Identities: The Call of The Cricket", która ukazała się nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan w 2018 roku. Obecnie kieruje dwoma projektami badawczymi: "Obywatele świata: Współczesna literatura kurdyjska i proces kształtowania dziedzictwa kulturowego jako sposoby transformacji i rewitalizacji kurdyjskiego języka i tradycji ustnej w (Opus-17 NCN) oraz "Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze (ALCITfem)" (Grieg NCN i Fundusze Norweskie). Głównymi tematami jej zainteresowań są etyka, dziedzictwo kulturowe, kurdyjska literatura klasyczna i współczesna oraz tradycja ustna, kino Bliskiego Wschodu. Od wielu lat zajmu je się także fotografią.

Nagroda im. Benedykta Polaka to wyróżnienie przyznawane od 2015 roku polskim obywatelom za „wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie” oraz cudzoziemcom - za „propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami”. Nagrody finansowe dla laureatów funduje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronem nagrody jest franciszkanin Benedykt Polak, który wraz ze swym włoskim konfratrem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245-1247 odbył misję poselską do chana Mongołów, który przyjął ich w ówczesnej stolicy Imperium - Karakorum. Ekspedycja wyruszyła w ostatecznym składzie z Łęczycy, szczodrze wyposażona przez księcia mazowieckiego Konrada I i innych członków ówczesnej polskiej elity politycznej. Po powrocie z ponad 2-letniej wyprawy, w trakcie której przejechali konno około 20 tys. kilometrów, wysłannicy przekazali papieżowi i europejskim dworom pierwszy szczegółowy opis części Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo "Opisanie Świata".

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Profesor Katarzyna Fazan autorką teatralnej książki roku
Profesor Katarzyna Fazan autorką teatralnej książki roku
UJ nagrodzony w największym konkursie kampanii promocyjnych uczelni
UJ nagrodzony w największym konkursie kampanii promocyjnych uczelni
W <span lang="la">Collegium Novum</span> wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała
W Collegium Novum wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała
Nagrody Ministra Edukacji i Nauki dla naukowców z UJ
Nagrody Ministra Edukacji i Nauki dla naukowców z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron