Polonia Minor dla profesora Mateusza Hołdy

Nagrodę Województwa Małopolskiego - Polonia Minor prof. Mateuszowi Hołdzie wręczyli marszałek Witold Kozłowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda. W uroczystości udział wzięli także rektor UJ prof. Jacek Popiel i dziekan Wydziału Lekarskiego UJ CM prof. Maciej Małecki.

Obecni byli również wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Józef Gawron oraz Marta Malec-Lech z zarządu województwa,

- Panie Profesorze serdecznie Panu gratulujemy, bardzo się cieszymy z Pana sukcesu, który jest efektem zarówno zdolności, jak również ogromnej pracy, którą Pan do tej pory wykonał. Życzę Panu realizacji wszystkich zamierzeń i planów. Rozsławił Pan Uniwersytet Jagielloński, Kraków, ale także Małopolskę, będąc najmłodszym profesorem w historii naszego kraju. Chcielibyśmy Pana nagrodzić nagrodą Polonia Minor, wojewódzkim wyróżnieniem za zasługi na rzecz regionu. Raz jeszcze serdecznie gratuluję Panu Profesorowi, jak również Jego Magnificencji prof. Jackowi Popielowi oraz dziekanowi Wydziału Lekarskiego prof. Maciejowi Małeckiemu, gdzie rozwijała się dotychczasowa kariera Profesora Hołdy. W imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego serdecznie gratuluję i życzę sukcesów - mówił marszałek Witold Kozłowski.

4 lipca 2022 roku prezydent RP Andrzej Duda mianował Mateusza Hołdę profesorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne, tym samym został najmłodszą osobą z takim tytułem w Polsce. Młody badacz prowadzi na Uniwersytecie Jagiellońskim swój zespół naukowy. Jest on liderem na świecie w badaniach nad morfologią układu sercowo-naczyniowego i anatomią serca.

Pozyskana w ten sposób wiedza przekłada się na leczenie operacyjne, np zabiegi ablacji - ustabilizowanie arytmii, czyli niesynchronicznego bicia serca. Zespół prowadzi też warsztaty praktyczne dla kardiologów, w których pokazuje lekarzom budowę i pracę serca "na żywo". Zwraca w nich uwagę np. na jakie potencjalne przeszkody mogą się oni natknąć podczas operacji i w jaki sposób przeprowadzić ją najskuteczniej.

tekst: Biuro Prasowe UMWM

zdjęcia: UMWM.

Prof. Piotr Chłosta laureatem Nagrody Forum Ochrony Zdrowia
Rozstrzygnięto 2. edycję Nagrody imienia Franka Wilczka