Dr Hanna Margolis laureatką Nagrody im. Alicji Helman

Wręczenie nagrody, którą honorowani są autorzy i autorki najlepszych rozpraw doktorskich z zakresu filmoznawstwa odbyło się na posiedzeniu Senatu UJ w auli Collegium Novum. Członkowie kapituły nagrody uznali, że nagrodę otrzyma dr Hanna Margolis za pracę pt. "Filmy animowane kobiet w (męskich) strukturach kinematografii w Polsce w perspektywie komparatystycznej".

Nagroda została ustanowiona dla uczczenia pamięci zmarłej w 2021 roku prof. Alicji Helman - wybitnej filmoznawczyni, członkini wielu towarzystw naukowych, związanej najpierw z Instytutem Filologii Polskiej potem Instytutem Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, która w czasie trwającej 60 lat kariery akademickiej opublikowała 25 monografii autorskich i wypromowała 52 doktorów.

Pierwsze posiedzenie kapituły nagrody im. Alicji Helman, odbyło się 22 czerwca 2021 r. pod przewodnictwem rektora UJ prof. Jacka Popiela. Jego członkowie: prof. Krzysztof Loska, prof. Andrzej Pitrus, prof. Mirosław Przylipiak, prof. Małgorzata Radkiewicz, prof. Grażyna Stachówna, dr hab. Kamila Żyto, prof. UŁ, w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu nagrody dr Hannie Margolis podkreślili niekwestionowaną oryginalność, wysokie kompetencje badawcze oraz metodologiczną konsekwencję, zakorzenioną w najlepszych tradycjach komparatystyki. Wśród walorów pracy wymieniali nowatorskie spojrzenie na kino polskie oraz umiejętność dotarcia do niedostępnych wcześniej źródeł archiwalnych. Odkrywcze połączenie studiów produkcyjnych z badaniami feministycznymi przydało rozprawie doktorskiej charakteru modelowego studium filmoznawczego, idealnie zespolonego z wyobraźnią kulturoznawczą.

Prof. Jacek Popiel zaznaczył, że choć rozprawa powstała w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, to słowa uznania należą się również promotorce dysertacji - prof. Monice Talarczyk z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Nagrodę laureatce wręczył rektor UJ prof. Jacek Popiel, któremu towarzyszył prof. Krzysztof Loska, prodziekan ds. nauki Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ i kierownik Katedry Teorii i Antropologii Filmu.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ