Nagroda im. E. i A. Jerzmanowskich dla ks. prof. Michała Hellera

Nagroda im. E. i A. Jerzmanowskich dla ks. prof. Michała Hellera

13.12.2022
Polska Akademia Umiejętności (PAU) wyłoniła laureata Nagrody im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. W tym roku otrzymał ją ks. profesor Michał Heller - filozof, uczony o światowej sławie, niestrudzony animator badań naukowych oraz wybitny popularyzator nauki. Gala wręczenia nagrody odbyła w poniedziałek 12 grudnia w sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.
więcej o Nagroda im. E. i A. Jerzmanowskich dla ks. prof. Michała Hellera
Nagrodzono autorów najlepszych prac w konkursie Camera Jagellonica
nagrody i wyróżnienia

Nagrodzono autorów najlepszych prac w konkursie Camera Jagellonica

08.12.2022
W konkursie nagradzane są zdjęcia oraz krótkie filmy nadsyłane przez studentów, doktorantów, absolwentów oraz sympatyków Uniwersytetu. Jury oceniało prace fotograficzne w trzech tradycyjnych już kategoriach: "Architektura", "Życie studenckie" i "Impresje" oraz w okolicznościowej kategorii - "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", która zapowiada nadchodzący Rok Mikołaja Kopernika. Przyznane zostały także trzy nagrody specjalne – rektora UJ oraz redakcji „Alma Mater” i "Cafe Nauka".
więcej o Nagrodzono autorów najlepszych prac w konkursie Camera Jagellonica
Wybitny historyk sztuki laureatem Nagrody im. prof. Zachwatowicza

Wybitny historyk sztuki laureatem Nagrody im. prof. Zachwatowicza

07.12.2022
Profesor Jan Ostrowski, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, odebrał 6 grudnia Nagrodę im. profesora Jana Zachwatowicza. Uroczystość wręczenia pamiątkowych dyplomów odbyła się w ramach konferencji naukowej "Przestrzenie publiczne w zabytkowych miastach" zorganizowanej przez Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.
więcej o Wybitny historyk sztuki laureatem Nagrody im. prof. Zachwatowicza
Kolejne Nagrody Miasta Krakowa dla przedstawicieli społeczności UJ

Kolejne Nagrody Miasta Krakowa dla przedstawicieli społeczności UJ

30.11.2022
Przyznawane od XVI wieku Nagrody Miasta Krakowa pozwalają wyróżnić osoby, których działania mają szczególne znaczenie dla rozwoju miasta w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, techniki, a także sportu. Podczas uroczystej gali, która 29 listopada odbyła się w Teatrze Variété, laureaci wyróżnień odebrali medale i statuetki. Większość z nich trafiła do pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Kolejne Nagrody Miasta Krakowa dla przedstawicieli społeczności UJ
Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka

Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka

23.11.2022
Za nami 5. edycji nagrody za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce. Decyzją kapituły, której przewodniczy dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Stanisław Sroka, zwyciężył dr Marek Tuszewicki z Instytutu Judaistyki UJ. Nagrodzony tytuł "A Frog under the Tongue. Jewish Folk Medicine in Eastern Europe" ukazał się nakładem prestiżowej Littman Library of Jewish Civilization.
więcej o Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka