Dr Łukasz Michalczyk członkiem Rady Młodych Naukowców

Pod koniec czerwca został zatwierdzony skład Rady Młodych Naukowców 5. kadencji. Jednym z jej członków został dr Łukasz Michalczyk z Zakładu Entomologii Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rada jest organem doradczym, której zadaniem jest wspieranie ministra nauki i szkolnictwa wyższego w działaniach służących rozwojowi kariery młodych naukowców i osób rozpoczynających karierę naukową.

Kadencja Rady Młodych Naukowców (RMN) będzie trwać dwa lata. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrano 18 członków reprezentujących różne obszary nauk. Jednym z nich jest dr Łukasz Michalczyk z Zakładu Entomologii Instytutu Zoologii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pozostali reprezentanci to pracownicy uczelni, instytutów badawczych i instytutów Polskiej Akademii Nauk z całej Polski. Skład RMN piątej kadencji opublikowano na stronie resortu nauki.

RMN to organ doradczy ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Do jej zadań należy m.in. identyfikowanie istniejących i przyszłych barier rozwoju kariery młodych naukowców, przygotowywanie rekomendacji dotyczących instrumentów wspomagania kariery młodych badaczy oraz przybliżanie młodym uczonym mechanizmów finansowania nauki.

Dr Łukasz Michalczyk jest adiunktem w Zakładzie Entomologii Instytutu Zoologii UJ. Równolegle prowadzi badania z zakresu biologii ewolucyjnej i taksonomii integratywnej niesporczaków (Tardigrada). Opublikował niemal 70 artykułów indeksowanych w JCR, w tym w czasopismach takich jak "Science", "Evolution" czy "Proceedings of the Royal Society of London".

Absolwent Instytutu Nauk o Środowisku UJ (2004), w latach 2004-2012 był doktorantem, a następnie odbył staż podoktorski w zespole prof. Matthew Gage'a na University of East Anglia (Zjednoczone Królestwo). Od 2012 roku pracuje w Zakładzie Entomologii Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie swojej kariery odbył szereg wielomiesięcznych staży naukowych w renomowanych placówkach zagranicznych, takich jak University of St. Andrews (Zjednoczone Królestwo), København Universitet (Dania) oraz University of Western Australia (Australia). Jest kierownikiem grantów badawczych finansowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Nauki i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Od 2004 wydaje internetowy biuletyn Tardigrada Newsletter przeznaczony dla badaczy niesporczaków. Jest stypendystą MNiSW oraz członkiem Rady Młodych Naukowców. Koordynuje Małopolską Noc Naukowców na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ.

Polecamy: Dr Łukasz Michalczyk o eksperymentalnych badaniach, które zbliżają nas do rozwiązania jednych z najbardziej fundamentalnych zagadek dotyczących życia na Ziemi.

(Łukasz Wspaniały)

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim