Dr hab. Andrzej Betlej dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, po zasięgnięciu opinii środowiskowych i zapoznaniu się z rekomendacjami, rozpoczęła procedurę powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) dr. hab. Andrzeja Betleja, dotychczasowego dyrektora Instytutu Historii Sztuki UJ. Swoją kadencję rozpocznie 1 stycznia 2016 roku.

"Przedstawiona przez dr. hab. Andrzeja Betleja koncepcja programowa działalności muzeum na najbliższe lata uznana została za wysoce satysfakcjonującą. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, zgodnie z obowiązującą ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, zwrócił się o opinię do związków zawodowych działających w muzeum oraz właściwych stowarzyszeń" - czytamy w komunikacie resortu kultury.

Dr hab. Andrzej Betlej jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, adiunktem w Instytucie Historii Sztuki UJ. W r. 1999 uzyskał tytuł doktora (praca doktorska pod kierunkiem prof. Jana K. Ostrowskiego). W styczniu 2011 r. Rada Wydziału Historycznego UJ nadała mu tytuł doktora habilitowanego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, a zwłaszcza na architekturze i rzeźbie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Stypendysta zagraniczny Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Kościuszko Foundation, wielokrotnie Fundacji z Brzezia Lanckorońskich oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest osobą znaną w środowisku naukowym historyków sztuki. Z jego inicjatywy powstała stała Konferencja Dyrektorów Instytutów Historii Sztuki w Polsce. Jest członkiem Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, a także Komitetu Ewaluacja Jednostek Naukowych. Pracował także w zespołach eksperckich Narodowego Centrum Nauki. Pełni również funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Modus. Prace z historii sztuki".

Współredaktor serii wydawniczej "Sztuka kresów wschodnich" (t. 4-7; Kraków 1994-2012) oraz książek: Praxis atque theoria. Studia ofiarowane profesorowi Adamowi Małkiewiczowi (Kraków 2006), Fides Ars Scientia. Studia dedykowane pamięci Księdza Kanonika Augustyna Mednisa (Tarnów 2008), Między Wrocławiem a Lwowem. Sztuka na Śląsku, w Małopolsce i na Rusi Koronnej w czasach nowożytnych (Wrocław 2011).

Za pracę naukową uhonorowany został nagrodą im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa przyznawaną przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki za pracę doktorską (1999), nagrodą Prezesa Rady Ministrów RP (2000), nagrodą im. prof. Jerzego Łozińskiego (2005). Za rozprawę SIBI, DEO, POSTERITATI. Jabłonowscy a sztuka w XVIII wieku otrzymał w grudniu 2010 r. nagrodę Krakowska Książka Miesiąca oraz nagrodę rektora UJ (2011).

Dr hab. Andrzej Betlej obejmie stanowisko dyrektora MNK 1 stycznia 2016 roku. Zastąpi Zofię Gołubiew, która zrezygnowała ze sprawowania tej funkcji.

(Łukasz Wspaniały)

Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim