Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersyteccy badacze w gronie liderów innowacji

Uniwersyteccy badacze w gronie liderów innowacji

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozstrzygnęło 6. edycję programu Lider. Dzięki wsparciu NCBR swoje innowacyjne projekty będą m.in. realizować dr Marcin Zieliński z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz dr Michał Świętosławski z Wydziału Chemii. Sukces w konkursie oznacza dla nich nie tylko wsparcie finansowe, ale także możliwość stworzenia i zarządzania własnym zespołem badawczym.

Celem programu Lider jest aktywizacja środowiska młodych naukowców i wspieranie ich rozwoju. Udział w programie daje im wyjątkową szansę, by zarządzać własnym zespołem badawczym. Jednocześnie program stymuluje współpracę młodych naukowców z przedsiębiorstwami, a także mobilność uczonych wewnątrz sektora nauki oraz pomiędzy nauką i przemysłem.

- Oprócz najciekawszych i najlepszych projektów eksperci nagradzają najbardziej obiecujących naukowców młodego pokolenia. Promują osoby, które mają cechy przywódcze i potrafią kierować pracą zespołu w działaniach prowadzących do osiągnięcia sukcesu komercyjnego. Jestem przekonany, że wyniki prac badawczych naszych laureatów przyczynią się do podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki - podkreśla dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

W 6. edycji programu Lider o dofinansowanie starało się 358 młodych naukowców. Warunkiem udziału w konkursie było przygotowanie do samodzielnej realizacji projektu, który ma szansę na zastosowanie w praktycznych działaniach. Kolejnym etapem były rozmowy kwalifikacyjne. 149 najwyżej ocenionych wcześniej autorów, musiało przed wybitnymi ekspertami udowodnić znaczenie swojego pomysłu dla polskiej gospodarki i nauki. Panel ekspercki wyłonił 34 najlepsze projekty. Na ich wsparcie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło prawie 40 mln zł. Średnio na jeden projekt młodego naukowca przypada zatem ponad 1,1mln zł.

W gronie laureatów programu znalazło się dwóch młodych badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr. Marcinowi Zielińskiemu z Zakładu Fizyki Jądrowej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na realizację projektu Innowacyjny przenośny tomograf PET do jednoczesnego obrazowania PET/MRI przyznano 1 199 999 zł dofinansowania.

- Przedmiotem projektu jest opracowanie innowacyjnego urządzenia do obrazowania metodą Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET), będącego kompaktowym i mobilnym wkładem do tomografów magnetycznego rezonansu, rozszerzającym ich dotychczasowe możliwości diagnostyczne. Połączenie możliwości oferowanych przez obie metody diagnostyki obrazowej, umożliwi jednoczesny dostęp do informacji anatomicznej i funkcjonalnej wnętrza organizmu człowieka. Dzięki temu możliwe będzie poprawienie wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych, lepsze zaplanowanie terapii i kontrolę jej przebiegu - wyjaśnia dr Marcin Zieliński.

W ramach projektu zbudowany zostanie prototyp mobilnego wkładu PET oparty o nowatorskie rozwiązania techniczne i materiałowe. Sześcioosobowy zespół badawczy opracuje również unikalne algorytmy i metody rekonstrukcji obrazów diagnostycznych.

Z kolei za realizację projektu Opracowanie technologii wytwarzania ekologicznego nanomateriału LMOS do zastosowania w tanich akumulatorach Li-ion odpowiedzialny będzie dr Michał Świętosławski z Zakładu Technologii Chemicznej Wydziału Chemii. Jego zespół otrzyma od NCBR 1 177 500,00 zł wsparcia.

- W dzisiejszym świecie istnieje potężne zapotrzebowanie na tanie i wydajne systemy magazynowania energii. Niniejszy projekt ma na celu opracowanie kompletnej technologii produkcji nanomateriału katodowego LMOS o optymalnych właściwościach do zastosowań w tanich i ekologicznych akumulatorach Li-ion, które będą mogły znaleźć zastosowanie m.in. w pojazdach EV i HEV. Technologia zostanie opracowana w skali półtechnicznej i przygotowana do wdrożenia. Dodatkowo w ramach projektu powstanie demonstracyjna seria ogniw prezentująca parametry pracy materiału LMOS - zapowiada dr Michał Świętosławski.

Realizacja obydwu projektów rozpocznie się na początku przyszłego roku. Badania potrwają 3 lata.

Polecamy również
Prawie 60 mln zł na realizację projektów z zakresu badań podstawowych

Prawie 60 mln zł na realizację projektów z zakresu badań podstawowych

Badaczka z UJ CM odbędzie staż w jednej z najlepszych uczelni świata

Badaczka z UJ CM odbędzie staż w jednej z najlepszych uczelni świata

Prestiżowe stypendia dla młodych naukowców z UJ

Prestiżowe stypendia dla młodych naukowców z UJ

Troje naukowców z UJ laureatami konkursu NCN Miniatura 7

Troje naukowców z UJ laureatami konkursu NCN Miniatura 7

Widok zawartości stron Widok zawartości stron