Sukces drużyny UJ w międzynarodowym konkursie matematycznym

Podczas tegorocznego International Mathematics Competition for University Students (IMC) studenci Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego osiągnęli czołowe lokaty indywidualne, co przełożyło się na zdobycie przez nich 2. miejsca na 100 startujących drużyn. Jest to najlepszy wynik w tych zawodach od dekady.

Była to 29. edycja tego konkursu, który w tym roku organizowany był w trybie mieszanym - stacjonarno-zdalnym. Sprawiło to spore problemy organizacyjne, wskutek których rozstrzygnięcie zdalnej części zostało przesunięte o kilka dni. Oficjalne wyniki zostały ogłoszone dopiero wczoraj.

Jak poinformował w komunikacie Wydział Matematyki i Informatyki UJ, w konkursie wzięła udział rekordowa liczba 667 uczestników z całego świata. Mogli oni być wystawieni zarówno przez uczelnie, jak i zgłaszać się samodzielnie. Do startu zostali dopuszczeni studenci z Rosji, którzy wystartowali indywidualnie, nie reprezentując żadnego uniwersytetu i nie wystawiając drużyn uwzględnianych w klasyfikacji drużynowej. Uczestnicy konkursu rozwiązywali 8 zadań w ciągu 2 dni. Zawodnikom przydzielono nagrody grand, grand first prize (lokaty 1-5), grand first prize (6-17), first prize (18-160), second prize (161-274), third prize (275-410) oraz wzmianki zaszczytne.

W skład drużyny najstarszej polskiej uczelni w IMC 2022 weszli: Kosma Kasprzak, Łukasz Orski, Radosław Żak (grand first prize) oraz Vadym Koval, Vladyslav Zveryk, Azur Đonlagić, Anatoli Shatsila (first prize). Opiekunami zespołu byli dr Jakub Byszewski, dr Leszek Pieniążek i Konrad Deka. Warto dodać, że w matematycznym zmaganiach uczestniczyli też inni studenci UJ - Daniil Yurshevich (first prize), a także Dmitriy Gorovoy i Daniil Homza (second prize).

Tak dobre, indywidualne starty studentów Wydziału Matematyki i Informatyki UJ sprawiły, że w klasyfikacji drużynowej zajęli oni wysokie 2. miejsce. Nieznacznie wyprzedzili ich reprezentanci Uniwersytetu w Tel-Awiwie. Na podium znalazł się jeszcze Uniwersytet Loránda Eötvösa w Budapeszcie. W zawodach uczestniczyły też przedstawiciele 4 innych polskich uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego (5. lokata), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (88.), Uniwersytetu Śląskiego (90.) oraz indywidualni studenci Akademii Górniczo-Hutniczej.

Więcej informacji o konkursie IMC 2022, w tym pełne wyniki oraz treści i rozwiązania zadań, można znaleźć na stronie imc-math.org.uk.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu