Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorantka UJ laureatką konkursu INTERSTUDENT 2023

Doktorantka UJ laureatką konkursu INTERSTUDENT 2023

Fatma Edemen ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego została nagrodzona w 13. edycji konkursu INTERSTUDENT. Kapituła uhonorowała ją w kategorii studia doktoranckie. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w 9 lutego podczas konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2023", której gospodarzem jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.


Konkurs INTERSTUDENT organizowany jest w ramach programu "Study in Poland" przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" oraz Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Lisa, rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wskazuje laureatów spośród cudzoziemców kształcących się w polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich w uczelniach publicznych i niepublicznych. Warunkiem udziału jest aktywność w lokalnym środowisku studenckim: kulturalna, społeczna, ekologiczna czy sportowa oraz dobre wyniki w nauce i uczestnictwo w ciekawych projektach badawczych. Laureaci nagradzani są w 3 kategoriach: studia licencjackie, studia magisterskie i studia doktoranckie. Dodatkowo kapituła może przyznać nagrody specjalne.

- Fatma Edemen to jedna z najbłyskotliwszych osób, jakie przyszło mi poznać podczas całego okresu mojego funkcjonowania w strukturach akademickich. Zgłaszam ją nie tylko jako swoją koleżankę po fachu oraz podwładną w organizacjach, którymi kieruję, ale też jako przyjaciółkę i człowieka wartego tak zaufania, jak i zauważenia, który pomimo problemów natury politycznej, jakich doświadcza ze strony swojego ojczystego kraju, jest gotów pomagać w każdej sytuacji i poświęcać swój prywatny czas nie tylko bliskim, ale i zupełnie obcym - mówi cytowany na stronie konkursu Sebastian Hanek, przewodniczący Rady Doktorantów Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ.

Laureatka przyjechała do Polski 5 lat temu. Zajmuje się kinem kurdyjskim. Swoją pracę doktorską "Curating Kurdishness: Kurdish Film Festivals in Europe", pisaną pod merytoryczną opieką prof. Małgorzaty Radkiewicz, realizuje z pasją i zaangażowaniem. Świadczą o tym liczne wyjazdy na kwerendy i festiwale filmowe, które pozwalają jej nie tylko na zbieranie materiału, ale też na poszerzenie już i tak rozległych horyzontów. Fatma Edemen była jurorką na Women Make Waves International Festival na Tajwanie. Pracowała w komisjach selekcyjnych w 22. i 23. edycji Flying Broom International Womens Film Festiwal w Turcji. Jej artykuły na tematy filmowe można przeczytać w wielu renomowanych czasopismach, a ją spotkać na różnych branżowych konferencjach.

- Przed podjęciem nauki na Uniwersytecie Jagiellońskim studiowałam dziennikarstwo w Ankarze. To było dla mnie wyjątkowe doświadczenie. Już podczas studiów pracowałam jako dziennikarka. Ale po 2015 roku praca w tym zawodzie była bardzo trudna. Zaczęłam rozglądać się za innym zajęciem, gdzie mogłabym prowadzić niezależne badania. W 2018 roku dowiedziałam się o studiach magisterskich Programme Cultural Studies: Comparative Heritage Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kraków poznałam wcześniej jako studentka Erasmusa. Ukończyłam magisterkę w 2020 roku. Pracę dyplomową pisałam o niezależnym kinie tureckim - mówi Fatma Edemen.

Zainteresowania filmem, jak podkreśla, wyniosła z rodzinnego domu. Dwaj starsi bracia oraz dziadek ze strony matki byli fanami kina. Oglądali wspólnie wiele produkcji na kasetach VHS, w tym także polskie filmy. Miłość do polskiego kina została jej do dziś. Interesuje się dokonaniami młodszej generacji polskich filmowców, zwłaszcza kobiet.

Fatma Edemen realizuje się nie tylko w pracy naukowej i artystycznej, ale także w działalności społecznej i samorządowej. Aktywnie pracuje w Radzie Doktorantów, służy swoim czasem i kreatywnością przy organizacji różnych wydarzeń na uczelni. Jako stypendystka Inicjatywy Doskonałości UJ pomaga innym doktorantom w wypełnianiu wniosków i rozliczaniu wyjazdów.

Z sylwetkami pozostałych laureatów konkursu INTERSTUDENT 2023 można zapoznać się na stronie studyinpoland.pl.

Zobacz video galerię
Polecamy również
Prawie 60 mln zł na realizację projektów z zakresu badań podstawowych

Prawie 60 mln zł na realizację projektów z zakresu badań podstawowych

Badaczka z UJ CM odbędzie staż w jednej z najlepszych uczelni świata

Badaczka z UJ CM odbędzie staż w jednej z najlepszych uczelni świata

Prestiżowe stypendia dla młodych naukowców z UJ

Prestiżowe stypendia dla młodych naukowców z UJ

Troje naukowców z UJ laureatami konkursu NCN Miniatura 7

Troje naukowców z UJ laureatami konkursu NCN Miniatura 7

Widok zawartości stron Widok zawartości stron