Władze województwa doceniły działalność prof. Janusza Skalskiego

Prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Wydziału Lekarskiego UJ CM, został nagrodzony przez marszałka Marka Sowę Srebrnym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Profesor został doceniony za wkład w rozwój medycyny oraz pełną poświęcenia pracę na rzecz ratowania zdrowia najmłodszych pacjentów. Uroczystość wręczenia medali odbyła się w 10 czerwca na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Prof. Janusz Skalski został odznaczony w uznaniu zasług na rzecz województwa małopolskiego poprzez bezcenny wkład w rozwój medycyny, traktowanie życia ludzkiego jako wartości nadrzędnej oraz pełną poświęcenia pracę na rzecz ratowania zdrowia najmłodszych pacjentów, wzorową postawę jako lekarza i jednocześnie imponującą skromność, a także wielkie serce i wrażliwość.

Prof. J. Skalski kieruje Kliniką Kardiochirurgii Dziecięcej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Wydziału Lekarskiego UJ CM obejmuje prof. Janusz Skalski. Janusz Skalski od 2007 roku. W latach 1976-1989 pracował w Polsko-Amerykańskim Instytucie Pediatrii AM w Krakowie w Klinice Chirurgii, a od 1980 roku w Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej, przechodząc przez kolejne szczeble awansu zawodowego i naukowego. Odbył szkolenia w renomowanych ośrodkach, m.in. w: Bostonie w 1981 r. (Children's Hospital, Harvard Medical School), Philadelphii w 1989, Kilonii (1990), Utrechcie (1999), Rzymie (2000) i Madrycie (2003). W 1984 zdobył stopień doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim AM w Krakowie. Habilitował się 1996 roku w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, gdzie pracował w latach 1990-97. Od 1997 roku pełnił funkcję ordynatora Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 2000 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych. W latach 2005-2007 pełnił funkcję również prodziekana d/s nauki Wydziału Lekarskiego w Zabrzu ŚAM (od 2007 roku ŚUM).

Jest autorem jedynego wydanego w Polsce i obowiązującego podręcznika Kardiochirurgia Dziecięca oraz kilkunastu innych książek. Wielokrotnie wyróżniany nagrodami państwowymi i środowiskowymi.

(Łukasz Wspaniały)

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ