Uniwersyteckie projekty nagrodzone w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Prof. Aleksander Fiut, dr hab. Marcin Kwiecień, dr Krzysztof Ostafin i dr Rafał Nestorow zostali laureatami konkursu "Tradycja", pierwszego z trzech konkursów ogłoszonych w ramach nowej formuły Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Na realizację swoich projektów otrzymają z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) blisko 5 mln złotych.

W nowej formule NPRH w konkursie "Tradycja" uczestnicy zgłaszali projekty, których celem jest upowszechnianie i badanie polskiego dziedzictwa kulturowego. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim dzieł wybitnych lub nieznanych artystów, analiz problemów historycznych czy pracy nad archiwami i kalendariami. Osobny nabór ogłoszono na projekty długotrwałe ("Tradycja" 1.a) oraz na działania o mniejszej skali i zasięgu ("Tradycja" 1.b). Do obydwu modułów nadesłano ponad pół tysiąca wniosków. Jak poinformowało MNiSW, popularność konkursu szła w parze z wysokim poziomem zgłoszeń, dlatego Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki wspólnie z resortem nauki zdecydowały się na podwyższenie początkowego budżetu konkursu o ponad 9 mln zł.

"Tradycja", pierwszy konkurs nowej edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, umożliwia sfinansowanie istotnych dla nas wszystkich badań humanistycznych. Badanie twórczości wybitnych malarzy, pisarzy czy muzyków, odkrywanie mniej znanych sylwetek, studia idei czy prace nad historycznymi słownikami - one wszystkie wzbogacają naszą wiedzę i tożsamość, przyczyniając się do rozwoju nauki - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Ostatecznie ze 142 recenzowanych aplikacji postanowiono przyznać finansowanie 47 wnioskodawcom. Wśród nich są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. NPRH na realizację 4 projektów badawczych przeznaczy 4 828 222,00 zł. Finansowanie otrzymali:

• prof. Aleksander Fiut (Wydział Polonistyki), Wydanie krytyczne rozproszonych oraz niepublikowanych tekstów Czesława Miłosza z lat 1945-2004. Sporządzenie i opublikowanie bibliografii przedmiotowej twórczości Czesława Miłosza (1931-2019) - 1 357 223,00 zł,
  • dr hab. Marcin Kwiecień (Wydział Prawa i Administracji), Volumina Constitutionum. Źródła do dziejów parlamentaryzmu polskiego - 468 124,00 zł,
  • dr Krzysztof Ostafin (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi), Opracowanie interaktywnej bazy danych społeczno-gospodarczych dla Galicji i Śląska Austriackiego w latach 1857-1910 - 1 925 375,00 zł,
  • dr Rafał Nestorow (Wydział Historyczny), EURUS - katalog analogowej dokumentacji fotograficznej (1870-1998) dziedzictwa kulturowego na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej ze zbiorów IHS UJ, IHS UW i IS PAN - 1 077 500,00 zł.

Pełną listę nagrodzonych projektów opublikowano na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Tradycja" to pierwszy z trzech konkursów ogłoszonych w ramach nowej formuły Narodowego Programu Humanistyki. Została ona wprowadzona po Okrągłym Stole Humanistyki, na którym Rada NPRH przedstawiła swoje propozycje modyfikacji programu. W poprzednich edycjach ogłaszano jeden konkurs składający się z trzech części. Obecnie są to trzy niezależne konkursy, poświęcone różnym potrzebom polskiej humanistyki: rozstrzygnięta właśnie "Tradycja", "Rozwój", do którego nabór wniosków zakończył się w maju i "Umiędzynarodowienie", w którym można wziąć udział do końca lipca br.

(Łukasz Wspaniały)

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi