Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Osiągnięcia

Nasze enzymy chronią się same
osiągnięcie mobilna

Nasze enzymy chronią się same

09.02.2023
S-persulfidacja białek (P-SSH), uznawana za powszechną modyfikację potranslacyjną, występuje w warunkach podstawowych i często obserwuje się jej wzrost w warunkach stresowych. Jednak mechanizmy, dzięki którym białka są persulfidowane wewnątrz komórek, pozostają niejasne. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu, wykonane we współpracy z Grupą Badawczą Maxa Plancka w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, pokazują, jak ta niewielka modyfikacja chemiczna może być dokonana przez bezpośrednią reakcję enzymatyczną.
więcej o Nasze enzymy chronią się same
Na tropie rozwikłania tajemnicy metamorfozy u owadów
osiągnięcie mobilna

Na tropie rozwikłania tajemnicy metamorfozy u owadów

07.02.2023
Dlaczego nimfy i dorosłe karaczany wyglądają prawie identycznie, a larwy motyli tak bardzo różnią się od form dorosłych? Co za tym stoi? Co decyduje o typie metamorfozy u owadów? Jak ustalił międzynarodowy zespół badaczy, w skład którego weszli naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie oraz Uniwersytetu w Kioto, ewolucję metamorfozy u owadów może tłumaczyć poziom białka E93 w zarodku.
więcej o Na tropie rozwikłania tajemnicy metamorfozy u owadów
Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta
osiągnięcie mobilna

Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta

24.01.2023
Dobiegła końca procedura konkursowa dla programów Fulbright STEM Impact Award 2022-23 i Fulbright Senior Award 2023-24. W gronie laureatów znaleźli się naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Wydziału Filozoficznego UJ. Dzięki uzyskanym stypendiom zrealizują własne projekty badawcze w Stanach Zjednoczonych.
więcej o Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta
Prof. <span lang="en">Jonathan Heddle</span> otrzymał Nagrodę Profesury <span lang="en">Leverhulme</span>
osiągnięcie

Prof. Jonathan Heddle otrzymał Nagrodę Profesury Leverhulme

24.01.2023
Kierownikowi zespołu naukowego w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (MCB) przyznano ok. 23 mln zł nagrody Leverhulme International Professorship. Przyznane wyróżnienie jest prestiżowym tytułem, który zachęca wiodących światowych naukowców do objęcia stałych stanowisk profesorskich w Wielkiej Brytanii. Otrzymane finansowanie pomoże założyć Centrum Programowalnej Materii Biologicznej na Uniwersytecie w Durham.
więcej o Prof. Jonathan Heddle otrzymał Nagrodę Profesury Leverhulme
Naukowcy z WBBiB oraz MCB UJ publikują w "<span lang="en">Science Advances</span>"
osiągnięcie

Naukowcy z WBBiB oraz MCB UJ publikują w "Science Advances"

16.01.2023
Naukowcy z Zakładu Biofizyki Molekularnej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (WBBiB) oraz grupy Maxa Plancka Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB) Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili wspólny projekt badawczy celem poznania procesów fotosyntetycznych na poziomie atomowym.
więcej o Naukowcy z WBBiB oraz MCB UJ publikują w "Science Advances"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron