Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Po raz siódmy w Auditorium Maximum UJ odbyło się Dyktando Krakowskie - organizowany przez Wydział Polonistyki UJ największy w Polsce konkurs ortograficzny. Za sprawą tekstów, które tradycyjnie już przygotowała dr hab. Mirosława Mycawka, prof. UJ z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dorośli wybrali się na tour à rebours po Collegium Maius, a juniorzy byli z papużką żako na gigancie.
Liczba wyświetleń: 2765
Naukowcy z UJ mają pomysł na nowatorską terapię zwłóknień narządowych

Według badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w przyszłości będzie można leczyć zwłóknienia narządów wykorzystując siły natury. Mają w tym pomóc pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, czyli nanostruktury wydzielane przez komórki różnych organizmów. Naukowcy z Krakowa odkryli ważną właściwość tych struktur i przeprowadzono badania, które dowodzą, że pęcherzyki potencjalnie można zastosować w terapii.
Liczba wyświetleń: 1464
<span lang='en'>GlycoSHIELD</span>, czyli rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów

GlycoSHIELD, czyli rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów

Dr Mateusz Sikora z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował rewolucyjne podejście do szybkiej wizualizacji białek i cukrów. To efekt algorytmu GlycoSHIELD opracowanego dzięki polsko-niemieckiej współpracy naukowej w Centrum Dioscuri Maxa Plancka, powstałym w 2023 roku w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. W badaniach dr. Sikory udział brały również paryski Inserm i tajwańska Academia Sinica.
Liczba wyświetleń: 1305
Wizyta ambasador Filipin na UJ

27 lutego w Collegium Novum odbyło się spotkanie ambasador Republiki Filipin Leah M. Basinang-Ruiz z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jackiem Popielem. W spotkaniu wzięły udział również attaché ds. kultury ambasady Filipin Chloe O. Silverio oraz prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec.
Liczba wyświetleń: 1285
Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

W piątek 1 marca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie laureaci Nagrody im. ks. Stanisława Musiała odebrali pamiątkowe menory i dyplomy honorowe. Za twórczość nagrodzony został Robert Szuchta, autor fundamentalnej i mającej charakter popularyzatorski pracy "1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki", a za działalność społeczną mieszkająca w Cambridge Agnieszka Cahn, badaczka historii myślenickich Żydów.
Liczba wyświetleń: 1214
Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Dr Ewa Chrostek z Wydziału Biologii prowadzi badania bakterii, która chroni owady przed wirusami. Dr hab. inż. Rafał Kucharski (Wydział Matematyki i Informatyki) bada m.in. jaki wpływ może mieć sztuczna inteligencja na mobilność miejską. Celem projektu HYADES, którego kierownikiem jest dr Michał Drahus z Obserwatorium Astronomicznego UJ, jest poszukiwanie wody w różnych miejscach Układu Słonecznego oraz ustalenie pochodzenia wody na Ziemi. Ich prace finansowane są z grantów przyznanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).
Liczba wyświetleń: 1163
Świetny występ snowbordzistek z UJ podczas AMP w Białce Tatrzańskiej

Wielki sukces odniosły zawodniczki reprezentujące Uniwersytet Jagielloński podczas Akademickich Mistrzostw Polski w snowboardzie, które rozegrane zostały w Białce Tatrzańskiej w dniach od 28 lutego do 2 marca - dwa srebrne medale zdobyła Olga Kaciczak, a kobieca drużyna UJ zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.
Liczba wyświetleń: 1091
Certyfikaty Doskonałości Kształcenia dla kierunków studiów prowadzonych przez UJ

Polska Komisja Akredytacyjna przyznała Certyfikaty Doskonałości Kształcenia kierunkom, które podlegały ocenie programowej w roku 2022/2023. Wśród wyróżnionych programów znalazło się aż pięć prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Liczba wyświetleń: 1030
Profesorowie UJ i UJ CM wśród wpływowych osób w medycynie

Już po raz 21. "Puls Medycyny" ogłosił wyniki rankingu Lista Stu. Zestawienie podzielone jest na 2 części - pokazuje najbardziej wpływowe osoby w polskiej medycynie oraz systemie ochrony zdrowia. W tym roku znalazło się w nim 11 przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Najwyżej sklasyfikowano prof. Krzysztof Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii.
Liczba wyświetleń: 988
Konkurs <span lang='en'>Coimbra Group 3-Minute-Thesis</span> UJ rozstrzygnięty

Konkurs Coimbra Group 3-Minute-Thesis UJ rozstrzygnięty

7 marca Uniwersytet Jagielloński wyłonił zwycięzców uczelnianiego etapu konkursu Coimbra Group 3 Minute Thesis, w trakcie którego doktoranci uczelni członkowskich sieci Coimbra Group przedstawiają swoją pracę badawczą w ramach 3-minutowej prezentacji w języku angielskim.
Liczba wyświetleń: 983