Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Najmłodszy w historii Polski profesor tytularny pracuje w UJ CM

Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM (WL UJ CM) jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia. 4 lipca postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Do tej pory najmłodszym polskim profesorem był Krzysztof Sośnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Liczba wyświetleń : 19048
Podano wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej UJ za lata 2017-2021

Ewaluacja to prowadzona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ocena działalności naukowej prowadzonej wśród dyscyplin uprawianych w uczelni. Po raz pierwszy przedmiotem ewaluacji nie była ocena działalności naukowej wydziałów, lecz osiągniecia naukowe pracowników reprezentujących daną dyscyplinę.
Liczba wyświetleń : 3251
Polonia Minor dla profesora Mateusza Hołdy

Nagrodę Województwa Małopolskiego - Polonia Minor prof. Mateuszowi Hołdzie wręczyli marszałek Witold Kozłowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda. W uroczystości udział wzięli także rektor UJ prof. Jacek Popiel i dziekan Wydziału Lekarskiego UJ CM prof. Maciej Małecki.
Liczba wyświetleń : 3129
Młodzi naukowcy z UJ otrzymali granty na badania i zagraniczne staże

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki szóstej edycji konkursu Sonatina, w ramach którego badacze, którzy od niedawna mają stopień naukowy doktora, otrzymują wsparcie finansowe przeznaczone na badania i staże w prestiżowych ośrodkach zagranicznych. Wśród laureatów znalazło się troje naukowców z UJ.
Liczba wyświetleń : 2095
Rozstrzygnięto 2. edycję Nagrody imienia Franka Wilczka

Zgodnie z decyzją Komitetu Nagrody im. Franka Wilczka laureatem 2. edycji konkursu został dr Michał Parniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżniono go za osiągnięcie zatytułowane "Opracowywanie nowych platform eksperymentalnych dla badań i technologii kwantowych oraz ich wykorzystanie do demonstracji najnowszych zjawisk i protokołów kwantowych".
Liczba wyświetleń : 2042
Uniwersytet Jagielloński w najnowszym rankingu GRAS 2022

ShanghaiRanking Consultancy, niezależna organizacja poświęcona badaniom nad szkolnictwem wyższym i znana również ze światowego rankingu uczelni - Academic Ranking of World Universities (ARWU), po raz kolejny ogłosiła dziedzinowe zestawienie szkół wyższych - Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Wśród 25 polskich uczelni w największej liczbie dyscyplin, bo aż w 13, odnotowany został Uniwersytet Jagielloński.
Liczba wyświetleń : 1900
Wynalazek UJ nagrodzony na międzynarodowych targach INTARG

Komórki macierzyste mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, dlatego też sposoby ich pozyskiwania są bardzo ważne. Nagrodzony na XV Międzynarodowych Targach Innowacji i Wynalazczości INTARG wynalazek Uniwersytetu Jagiellońskiego to sposób hodowli ludzkich i zwierzęcych komórek macierzystych z zastosowaniem wydzieliny roślinnej otrzymanej z gatunku Drosophyllum lusitanicum.
Liczba wyświetleń : 1899
Kolejny naukowiec UJ z prestiżowym <span lang="en">Consolidator Grant</span> ERC

Kolejny naukowiec UJ z prestiżowym Consolidator Grant ERC

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) ogłosiła wyniki konkursu Consolidator Grant 2021. Wśród nagrodzonych badaczy znalazł się dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. UJ z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 1,7 mln euro na realizację projektu, który doprowadzi do uzyskania unikatowych fotomagnesów molekularnych.
Liczba wyświetleń : 1684
SOLARIS łączy siły z Cogiteonem i angażuje się w popularyzację nauki

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS rozpoczyna współpracę z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon, by przybliżać młodszym i starszym fascynujący świat nauki. Pierwsze wspólne działania będzie można obejrzeć podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców. Długofalowa współpraca obejmuje konsultacje Laboratorium Cząstek i Pracowni Innowacji.
Liczba wyświetleń : 1577
Badacz z UJ pokieruje międzynarodowym towarzystwem naukowym

Profesor Michał Wierzchoń, pracownik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, został wybrany na przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Psychologii Poznawczej (European Society for Cognitive Psychology - ESCoP). To pierwszy polski naukowiec, który objął tę funkcję od założenia tej organizacji w 1985 roku, która zrzesza blisko 1000 badaczy z całego świata.
Liczba wyświetleń : 1577