Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Tłumy na otwarciu Salonu Maturzystów w Auditorium Maximum UJ

Tłumy na otwarciu Salonu Maturzystów w Auditorium Maximum UJ

Przyszłoroczni maturzyści przed podjęciem decyzji o wyborze studiów spotkali się na 16. Krakowskim Salonie Maturzystów. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wydarzenie powróciło do tradycyjnej, stacjonarnej formuły, umożliwiającej uczniom zarówno spotkanie z ekspertami, którzy pomogą im w przygotowaniu do matury, jak i z przedstawicielami uczelni z całego kraju.

 

- Salon Maturzystów to jest miejsce, gdzie matura spotyka się ze studiami. Tutaj macie okazję dowiedzieć się, jak się przygotować do egzaminu, a także jakie przedmioty wybrać do części matury na poziomie rozszerzonym. Wierzę, że dzięki temu maturę zdacie bardzo dobrze i dostaniecie się na wymarzone uczelnie - mówił, zwracając się do uczniów, Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która jest organizatorem salonu.

Licznie zgromadzoną młodzież oraz nauczycieli, a także przedstawicieli innych uczelni i przedstawicieli kuratorium oświaty powitał gospodarz miejsca – rektor UJ prof. Jacek Popiel.

- Przez ostatnie 3 lata marzyliśmy o takim spotkaniu i o tak wypełnionej auli – podkreślał rektor UJ. Przypomniał także, że Salon Maturzystów ma za zadanie zminimalizować stres towarzyszący przygotowaniom do egzaminu dojrzałości poprzez dostarczenie rzetelnych informacji na temat wymagań stawianych przyszłym studentom.

- Chciałbym, aby znaczna część Państwa spotkała się tutaj za rok, podczas inauguracji 660. roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim. Wszystkim nam zależy, abyście możliwie najlepiej zdali matury i aby studia na polskich uczelniach przyniosły Państwu wielką satysfakcję oraz były podstawą tego, co będzie dalszą Waszą biografią. Życzę Wam, aby matura była nie tyle łatwa, co dobra i doprowadziła do tego, że 1 października 2023 roku otrzymacie Państwo indeksy polskich uczelni – mówił prof. Jacek Popiel.

- Proponuję potraktować maturę jako szansę zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności, które będą oceniane przez obiektywnych, niezależnych egzaminatorów. Świadectwo maturalne jest dowodem na to, że będziecie posiadać wiedzę i kompetencje społeczne, które mają swoje odniesienie do Europejskich Ram Kwalifikacji, więc nie traktujmy matury jedynie jako przykrego obowiązku. Matura daje nam szanse na zrealizowanie swoich marzeń o studiach i wykonywanym w przyszłości zawodzie – mówił do zebranych dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Lech Gawryłow.

Program Salonu Maturzystów skupił się przede wszystkim na wprowadzanych od 2023 roku zmianach w egzaminie maturalnym. Eksperci okręgowych komisji egzaminacyjnych omówią zasady ogólne oraz te, które dotyczą przedmiotów obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Udzielą także informacji na temat deklaracji maturalnych i ważnych terminów.

Salon ma oczywiście także na celu umożliwienie uczniom wyboru najlepszego kierunku studiów i uczelni. Zaplanowano konsultacje  doradców zawodowych, pedagogów i psychologów oraz specjalistów od budowania ścieżki edukacji i kariery. W ramach części targowej przedstawione zostaną oferty uczelni i szczegółowe wymogi rekrutacji na studia na rok akademicki 2023/2024. Nie zabraknie także inspirujących spotkań dla osób zastanawiających się nad wyborem kierunku studiów.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Aleksander Brückner – sylwetka uczonego

Aleksander Brückner – sylwetka uczonego

Maturzyści poszukują najlepszej ścieżki dalszego kształcenia

Maturzyści poszukują najlepszej ścieżki dalszego kształcenia

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe

Poloniści z całego świata spotykają się na Uniwersytecie Jagiellońskim

Poloniści z całego świata spotykają się na Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron