Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Psychiatrzy kontra "reszta Krakowa”

Psychiatrzy kontra "reszta Krakowa”

Od poniedziałku w Krakowie trwa „Human Week”, czyli zorganizowany po raz pierwszy Tydzień Zdrowia Psychicznego, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej w kwestii zagrożeń jakie mogą wywołać problemy psychiczne. Jego akcentem sportowym był rozegrany 10 października, który obchodzony jest jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, mecz pomiędzy krakowskimi psychiatrami a "resztą Krakowa".

W Hali 100-lecia Cracovii przy ulicy Focha rozegrany został mecz piłki halowej, w którym zmierzyli się psychiatrzy oraz zawodnicy reprezentujący środowisko akademickie Krakowa. Kapitanem grających w białych koszulkach psychiatrów był prof. Bogdan de Barbaro, natomiast drużyna "niebieskich" wystąpiła pod wodzą dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcina Jędrychowskiego, który w meczu wystąpił na pozycji bramkarza.

Mecz rozpoczął rektor UJ prof. Wojciech Nowak, który poproszony został o wykonanie pierwszego kopnięcia piłką. Zaraz potem w hali rozgorzała zacięta sportowa walka, która w pierwszych minutach spotkania była bardzo wyrównana. Jednak z biegiem czasu przewagę zaczęli zyskiwać zawodnicy w niebieskich koszulkach, w których szeregach grali m. in.: Justyna Maziarz, kapitan kobiecej reprezentacji Polski w futsalu, prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. Paweł Laidler, dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ Piotr Szumliński i Jacek Sapa, dziekan Wydziału Farmaceutycznego UJ.

Pierwsza bramka padła w 11. minucie spotkania po strzale Pawła Laidlera, który już minutę później podwyższył wynik na 2:0. Kolejne bramki dla niebieskich strzelali Tomasz Wolak i Robert Dziedzic. Zmęczeni psychiatrzy próbowali w walce wykorzystać swoje pozasportowe talenty (padały pomysły zastosowania hipnozy) i uciekali się do forteli – w pewnym momencie na boisku wszyscy gracze odbyli trening Jacobsona (technika relaksacyjna zwana progresywną relaksacją mięśni), który zapewnia odprężenie psychiczne wynikające z odprężenia fizycznego.

Wszyscy byli pewni, że pierwsza połowa meczu zakończy się całkowitą klęską białej drużyny i w ten sposób zrealizowane zostanie hasło meczu - "Dokopać psychiatrom". Wtedy, dosłownie w ostatniej sekundzie przed gwizdkiem arbitra głównego – dr. Jakuba Ślusarskiego, Krzysztof Bańczyk strzelił pierwszego gola dla psychiatrów, ustanawiając wynik na 4:1.

Po przerwie zespoły zamieniły się nie tylko stronami boiska, ale i na moment wynikami, szybko jednak punktacja wróciła do zasad fair play.

Kolejne gole dla niebieskich strzelali Robert Dziedzic i Tomasz Wolak. Psychiatrzy zmobilizowali wszystkie siły i w 38. minucie Krzysztof Bańczyk uzyskał punkt dla psychiatrów. Cztery minuty później ponownie trafił w bramkę niebieskich i było  6:3.

Walka na boisku zrobiła się naprawdę zażarta (żółtą kartkę zobaczył Krzysztof Mydel). Obie drużyny wyprowadzały brawurowe ataki. Broniący bramki Marcin Jędrychowski musiał często interweniować, ale był w tym bardzo pewny i skuteczny – do końca meczu nie wpuścił do bramki już żadnej piłki.

Psychiatrzy ponownie próbowali technik spoza boiska – w 45. minucie przeprowadzili superwizję drużyny (ocena własnej pracy). Na pytanie dlaczego mają taką nikłą skuteczność strzelecką, prof. de Barbaro odpowiedział, że jest to zapewne spowodowane ich zbyt głęboką refleksyjnością.

Techniki terapeutyczne nic im jednak nie pomogły i po ponownych golach Wolaka i Dziedzica mecz wygrała "reszta Krakowa" wynikiem 8:3.

Ku zaskoczeniu, ale też ku uciesze wszystkich, sędziowie zadecydowali o dwóch seriach rzutów karnych. W pierwszej uzyskano remis. W drugiej natomiast prof. Bogdan de Barbaro pokonał w bramce Marcina Jędrychowskiego, a swojej okazji nie wykorzystał Piotr Szumliński. Zatem mecz wygrali niebiescy, a rzuty karne psychiatrzy.

Spotkanie trafnie podsumował grający w składzie psychiatrów dr hab. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego, który, zwracając się do licznie zgromadzonych kibiców, powiedział:
- Czasami się wygrywa, czasami przegrywa, ale zawsze trzeba pamiętać, że będzie kolejny mecz.

Składy drużyn:

Drużyna Psychiatrów "Dream Team"

1.       Bogdan de BARBARO - numer 1

2.       Maciej PILECKI - numer - 11

3.       Andrzej JURYK - numer 7

4.       Arkadiusz DZIUK - numer 23

5.       Szczepan LIGARA, numer 5

6.       Natalia ŚMIERCIAK- numer 6

7.       Feliks MATUSIAK - numer 3

8.       Katarzyna KRZYKAWSKA - numer 9

9.       Karolina GRZĄDZIEL - numer 17

10.   Bogusława ZDEBSKA - numer 8

11.   Krzysztof BAŃCZYK - numer 10

12.   Krzysztof ŚLOSARCZYK- numer 66

13.   Wojciech RACHEL numer 14

14.   Dawid KRUK numer 13

15.   Dawid STORMAN numer 16

 

Drużyna "Reszta Krakowa"

1.       Marcin JĘDRYCHOWSKI- numer 9

2.       Justyna MAZIARZ -numer 4

3.       Paweł LAIDLER -numer  10

4.       Piotr SZUMLIŃSKI -numer 5

5.       Jacek SAPA- numer 22

6.       Michał RDZANEK- numer 6

7.       Tomasz MATERA- numer 11

8.       Krzysztof MYDEL- numer 8

9.       Bolesław GRONUŚ- numer 7

10.   Tomasz WOLAK- numer 12

11.   Mateusz PŁOSKONKA- numer 21

12.   Przemysław CICHY- numer 23

13.   Robert HABERKIEWICZ- numer 71

14.   Robert DZIEDZIC- numer 72

15.   Witold KRAMARZ -numer 20

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Rewelacyjna runda Jagiellonek
Rewelacyjna runda Jagiellonek
Spotkanie medalistów AMP z władzami UJ
Spotkanie medalistów AMP z władzami UJ
Na zakończenie <span lang="en">Human Week</span> "dokopano psychiatrom"
Na zakończenie Human Week "dokopano psychiatrom"
Udany dla piłkarek UJ start sezonu 2022/23
Udany dla piłkarek UJ start sezonu 2022/23

Widok zawartości stron Widok zawartości stron