W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą powstanie NZS

W środę 10 listopada w Collegium Broscianum przy ul. Grodzkiej 52 odsłonięto tablicę upamiętniającą wiec założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Krakowie w 40. rocznicę jego powstania. W uroczystości wzięli udział m.in. rektor UJ prof. Jacek Popiel, zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider oraz prezes Zarządu Stowarzyszenia NZS 1980 i pomysłodawca upamiętnienia wydarzeń z 22 września 1980 roku Adam Kalita.

Jak powiedział prof. Jacek Popiel, Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego po zasięgnięciu opinii Wydziału Historycznego UJ oraz zgodnie z pozytywną opinią Konwentu Godności Honorowych na posiedzeniu 26 maja 2021 roku wyraził zgodę na umieszczenie tablicy na budynku Collegium Broscianum i uhonorowanie w ten sposób wszystkich osób zaangażowanych w ówczesne wydarzenia.

Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) powstało 22 września 1980 w wyniku pamiętnych wydarzeń i strajków robotniczych z sierpnia 1980, będących sprzeciwem wobec ówczesnego reżimu politycznego w naszym kraju. NZS był wówczas w pewnym sensie studenckim odpowiednikiem "Solidarności" i skupiał młodych ludzi chcących niezależnej od władz państwowych organizacji studenckiej, a ponadto demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania podstawowych swobód politycznych w kraju oraz praw człowieka, szanowania polskich tradycji niepodległościowych i patriotycznych. Przez długi czas władze PRL zwlekały z rejestracją NZS.

Dopiero w wyniku strajków studenckich ówczesny rząd zgodził się na rejestrację Zrzeszenia, która miała miejsce 17 lutego 1981 roku. Organizacja obok działań typowo prostudenckich, związanych między innymi z postulatami reformy szkolnictwa wyższego, zajmowała się także wspieraniem działań “Solidarności” w wymiarze politycznym.

Po wprowadzeniu stanu wojennego NZS został zdelegalizowany, a wielu jego działaczy aresztowanych. W kilku ośrodkach akademickich NZS prowadził jednak działalność podziemną. Po roku 1989 NZS został ponownie zalegalizowany. Stopniowo zmieniał też profil swojej działalności, zdecydowanie ograniczając inicjatywy polityczne na rzecz reprezentowania interesów studentów oraz realizowania przedsięwzięć kulturalno-rozrywkowych, stając się tym samym organizacją o typowo studenckim charakterze.

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz