Dwie szkoły doktorskie UJ mają nową siedzibę

We wtorek, 5 kwietnia, w obecności rektora UJ prof. Jacka Popiela oraz pozostałych członków kolegium rektorskiego w pięknych i przestronnych wnętrzach Pałacu Spiskiego, w Rynku Głównym 34, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Szkół Doktorskich Nauk Humanistycznych i Nauk Społecznych (SDNH i SDNS).

Wśród gości znaleźli się również dyrektorzy dwóch pozostałych szkół doktorskich działających na UJ, przewodniczący rad obu Szkół, dziekani wydziałów współpracujących ze szkołami, przewodniczący rad dyscyplin, kierownicy programów doktorskich oraz przedstawiciele doktorantów obu szkół.

Prof. Jacek Popiel, rektor UJ, wyraził nadzieję, że przygoda intelektualna i pasja badawcza adeptów nauki zawiedzie ich do osiągnięcia wyznaczonych celów, i w przyszłości zasilą oni kadrę naukową uniwersytetu, wyznaczając nowe kierunki rozwoju uczelni. Ten wątek podjęła również prof. Renata Przybylska, przewodnicząca rady SDNH i członkini Rady Uczelni,  podkreślając wartość miejsca, które jest niezbędne do realizacji celów dydaktycznych, ale także działań scalających środowisko doktorantów i osób zaangażowanych w pracę z nimi: promotorów, kadry i pracowników obsługujących szkoły. Przedstawiciel doktorantów SDNH Sebastian Hanek podkreślił wagę nowej siedziby w kontekście dwuletniej izolacji w okresie pandemii, natomiast Anna Juzaszek, przedstawicielka doktorantów SDNS, zwróciła uwagę na sentymentalny wymiar tego miejsca, które od lat było wykorzystywane przez Uniwersytet Jagielloński i z którym osobiście jest związana. W imieniu własnym i dr hab. Anny Zachorowskiej-Mazurkiewicz, prof. UJ, dyrektora SDNS, głos zabrał także dr hab. Sebastian T. Kołodziejczyk, prof. UJ, dyrektor SDNH, który podziękował władzom rektorskim, w szczególności prof. Jackowi Popielowi, za przychylność w podjęciu decyzji o umieszczeniu obu szkół w samym sercu Krakowa, a także podkreślił, że w ten sposób pewien etap kształtowania nowej instytucji, jaką są szkoły, został zakończony.

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 42. rok akademicki

Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ

Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”

Uniwersytet Jagielloński świętuje 100. urodziny Polskiego Komitetu Olimpijskiego