Prof. Antoni Cetnarowicz odznaczony Orderem Jutrzenki Chorwackiej

Odznaczenie przyznane zostało za szczególne zasługi dla nauki i promowanie jej poprzez szerzenie wiedzy o kulturowej i politycznej historii narodu chorwackiego drugiej połowy XIX wieku.

11 maja 2015 r. prof. Antoni Cetnarowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał Order Jutrzenki Chorwackiej z wizerunkiem Ruđera Boškovicia za szczególne zasługi dla nauki i promowanie jej poprzez szerzenie wiedzy o kulturowej i politycznej historii narodu chorwackiego drugiej połowy XIX wieku zarówno w Republice Chorwacji, jak i na świecie. Odznaczenie to zostało przyznane przez Prezydenta Republiki Chorwacji Ivo Josipovicia 4 listopada 2014 roku. Wręczenia medalu dokonała Ambasador Republiki Chorwacji w RP Andrea Bekić w trakcie uroczystości w siedzibie władz miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich.

Odznaczony jest pracownikiem Instytutu Historii UJ, kierownikiem Zakładu Historii Powszechnej Nowoczesnej. Specjalizuje się w historii Europy Środkowej i Bałkanów w XIX w. ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień narodowościowych w monarchii habsburskiej i związków Polaków ze Słowiańszczyzną południową

Order Jutrzenki Chorwackiej to trzynaste odznaczenie Republiki Chorwacji w kolejności ważności odznaczeń państwowych. Order został uchwalony 10 marca 1995 roku. Order ten ma 7 kategorii (wizerunków), które są przyznawane w zależności od dziedziny. Order Jutrzenki Chorwackiej z wizerunkiem Ruđera Boškovicia przyznawany jest obywatelom chorwackim i obcokrajowcom za szczególne zasługi dla nauki.

Zdjęcia: Anna Wojnar

Dr Przemysław Mróz otrzymał Nagrodę im. Franka Wilczka