Inauguracja X Międzynarodowej Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście

Oferta edukacyjna Szkoły Letniej jest skierowana do nauczycieli, studentów, trenerów i liderów organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują się szeroko pojętą tematyką Holokaustu.

Otwarcia kursu 1 lipca w Domu Gościnnym UJ w Przegorzałach dokonał prorektor UJ ds. dydaktyki prof. dr hab. Andrzej Mania, a  całą uroczystość poprowadził pełnomocnik Rektora UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Zdzisław Mach. Przemówienia wygłosili: Konsul Generalna USA w Krakowie Ellen Germain, dyrektorka Działu Edukacji w Illinois Holocaust Museum and Education Center Kelley Szany, prof. Michael Berenbaum z American Jewish University w Los Angeles oraz dyrektorka CBH UJ dr hab. Jolanta Ambrosewicz-Jacobs. Obecni byli także Konsul Generalny Francji w Krakowie M. Thierry Guichoux, Hans Joachim Fuchs, sekretarz konsularny Konsulat Republiki Federalnej Niemiec, dyrektor wykonawcza Fundacji Taubego Shana Penn oraz dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr Marek Lasota.

Wykładowcami i ekspertami Szkoły Letniej są wybitni znawcy tematu z kraju i zagranicy, wśród nich: prof. dr hab. Zdzisław Mach, prof. dr hab. Tadeusz Lubelski, prof. dr hab. Andrzej Żbikowski, prof. Jonathan Webber, prof. Michael Berenbaum, dr hab. Sławomir Kapralski, prof. UP, dr hab. Dariusz Libionka, prof. PAN, dr hab. Rafał Pankowski, prof. Collegium Civitas, dr hab. Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dr Piotr Trojański, Robert Szuchta.

Szkoła Letnia jest programem Centrum Badań Holokaustu UJ, Katedry UNESCO ds. Edukacji o Holokauście Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (USA) we współpracy z polskimi i zagranicznymi instytucjami: Instytutem Europeistyki UJ, Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, Ukraińskim Centrum Studiów nad Holokaustem w Kijowie, Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.

Sponsorem Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście jest fundacja Claims Conference (Conference on Jewish Material Claims Against Germany). W tym roku, dzięki wsparciu niemieckiej fundacji EVZ (Erinnerung, Verantwortung, Zukunft), po raz pierwszy równolegle ze Szkołą Letnią w dniach 1-4 lipca odbywało się seminarium II stopnia dla absolwentów dotychczasowych edycji programu.

tekst: Katarzyna Kopff-Muszyńska

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował 42. rok akademicki

Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ

Dwie szkoły doktorskie UJ mają nową siedzibę