Uroczystości

Tadeusz Popiela profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tadeusz Popiela profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego

02.06.2023
2 czerwca, podczas uroczystego posiedzenia Senatu UJ w auli Collegium Novum, do grona profesorów honorowych najstarszej polskiej uczelni dołączył profesor Tadeusz Popiela - jeden z najwybitniejszych polskich lekarzy, którego dorobek naukowy jest unikalny i przyczynił się do nowatorskich metod leczenia chirurgicznego wielu schorzeń układu pokarmowego. Ten znamienity uczony jest dopiero 21. osobą, której nadano ten tytuł.
więcej o Tadeusz Popiela profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego
Noblistka z dziedziny chemii otrzymała tytuł doktora honoris causa UJ

Noblistka z dziedziny chemii otrzymała tytuł doktora honoris causa UJ

26.05.2023
Profesor Ada Yonath, której za pionierskie prace nad strukturą i funkcją rybosomów przyznano w 2009 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, otrzymała w piątek 26 maja tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wskazał w laudacji prof. Kazimierz Strzałka, jej karierę naukową można porównać do amerykańskiego snu o sukcesie, w którym i pucybut może zostać milionerem.
więcej o Noblistka z dziedziny chemii otrzymała tytuł doktora honoris causa UJ
Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ
relacja uroczystość

Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ

22.05.2023
22 maja odbyła się uroczystość przyznania medalu Merentibus prof. Olivierowi Martin, wybitnemu szwajcarskiemu chemikowi związanemu z Uniwersytetem w Orleanie. Odznaczenie przyznawane jest przez Senat UJ osobom, organizacjom lub instytucjom zarówno z kraju, jak i z zagranicy w uznaniu ich szczególnych zasług dla najstarszej polskiej uczelni. Uroczystości przewodniczył prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski.
więcej o Wybitny chemik z medalem Merentibus UJ
Krakowska Stomatologia Uniwersytecka ma już 120 lat

Krakowska Stomatologia Uniwersytecka ma już 120 lat

22.05.2023
19 maja 2023 r. w Librarii Muzeum UJ Collegium Maius odbyła się konferencja jubileuszowa z okazji 120. rocznicy utworzenia Instytutu Stomatologicznego na Wydziale Lekarskim UJ CM. W święcie - wspólnym dla Instytutu i Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej Krakowie - udział wzięli związani z nimi goście: profesorowie seniorzy, wieloletni pracownicy, studenci, miłośnicy historii medycyny oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych szpitali i instytucji.
więcej o Krakowska Stomatologia Uniwersytecka ma już 120 lat
Przez środek Krakowa biegnie południk zerowy

Przez środek Krakowa biegnie południk zerowy

12.05.2023
12 maja w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Mikołaja Kopernika w Krakowie odsłonięto instalację, która w formie materialnej odtwarza przebieg południka krakowskiego – jednego z najstarszych na świecie południków zerowych, fundamentalnych i bazowych. Odbyło się to w trakcie obchodów Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kilka dni przed inauguracją krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
więcej o Przez środek Krakowa biegnie południk zerowy